Stowarzyszenie Tilia z Torunia: Segregacja odpadów ma ogromne znaczenie
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji o tym czym jest recykling, jaki ma wpływ na środowisko, dlaczego warto segregować odpady i jak żyć zgodnie z zasadą zero waste rozmawiamy z Moniką Krauze, dyrektorką Szkoły Leśnej na Barbarce ze Stowarzyszenia Tilia.
Recykling to inaczej odzysk. Polega on na powtórnym wykorzystywaniu materiałów z odpadów tak, aby ograniczyć pozyskiwanie surowców naturalnych takich, jak drewno, ropa naftowa, woda czy energia. Ogranicza on ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Przykładowo, odzysk 1 tony aluminium ze złomu pozwala zaoszczędzić 4 tony boksytu i 700 kg ropy naftowej oraz obniżyć zanieczyszczenie powietrza i wody o 97 proc. w porównaniu z produkcją aluminium z rudy.
– Recykling w praktyce polega na segregowaniu odpadów, wytwarzanych w gospodarstwach domowych lub zakładach pracy, a następnie przekazywaniu ich za pośrednictwem specjalistycznych przedsiębiorstw do odpowiednich fabryk i zakładów, w których surowce wtórne tj. papier, plastik czy szkło są przygotowywane i następnie wykorzystywane ponownie w produkcji – tłumaczy Monika Krauze.
Każdy z Polaków produkuje rocznie ok. 300 kg odpadów. Nie dość, że zajmują one bardzo dużo miejsca na składowiskach, to dodatkowo niektóre z nich rozkładają się nawet kilkaset lat. Przykładowo, butelka plastikowa czy opakowanie po jogurcie rozkłada się ok. 100 lat, puszka stalowa ok. 50 lat, a butelka szklana ok. 4 tys. lat. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od początku 2021 r. segregacja odpadów w Polsce jest obowiązkowa.
– Właściwa segregacja u podstaw w naszych domach ma ogromne znaczenie. Przedsiębiorstwa, które odbierają od nas odpady z przydomowych śmietników też zajmują się segregacją odpadów, ale odzysk surowców z frakcji oddzielonych w domach jest o wiele większy niż z taśm sortowniczych. Dlatego naprawdę warto poświecić czas na segregację naszych odpadów domowych, dowiedzieć się jak należy to robić poprawnie, a także zachęcać innych, żeby też tak postępowali. W grupie siła. Im więcej osób zacznie segregować odpady tym efekty będą większe! – zachęca Monika Krauze.
Okazuje się jednak, że segregowanie odpadów to nie jedyne działanie, które należy podjąć, aby żyć zdrowo dla środowiska. Ważne jest, aby odpady nie tylko segregować, ale także ograniczać ich produkcję. Na takim założeniu opiera się idea zero waste, czyli stylu życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Życie według ideo zero waste opiera się na zasadzie tzw. 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle) i kompostuj (rot).
– Coraz więcej osób zaczyna przyłączać się do ruchu zero waste i zmiany swoich codziennych nawyków. Chce dbać o siebie, swoje zdrowie i środowisko. Nie tylko właściwie segreguje odpady i na zakupy chodzi z własną płócienną torbą, ale też korzysta z wielorazowych woreczków na warzywa czy pieczywo, w czasie zakupów wybiera produkty bez zbędnych opakowań, nie kupuje wody w plastikowych butelkach. A jeśli już jakieś szklane, papierowe czy plastikowe opakowania pojawią się w ich domach to są one wykorzystywane wielokrotnie przez długi czas. Takie działania mają naprawdę wielki sens! – przekonuje Monika Krauze.
Toruńskie Stowarzyszenie Tilia stara się w swoich działaniach zachęcać do spróbowania życia zgodnie z zasadą zero waste, a także propagować idee ochrony środowiska i popularyzować ekologiczne podejście do życia. Organizacja realizuje m.in. projekt “Ograniczaj, segreguj, odzyskuj – Toruń wie jak postępować odpowiedzialnie z odpadami”. W ramach zadania planowana jest kampania w Internecie i w lokalnym radiu, kurs e-learningowy i warsztaty upcyklingowe dla rodzin z dziećmi i dorosłych. Stowarzyszenie prowadzi również Kawiarenkę Naprawczą Stajnia Punkt Ponownego Użycia (PPU).
– Jej celem jest naprawa i ponowne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku oraz nadanie im „drugiego życia”, zawracanie strumienia przedmiotów, które nie muszą stać się odpadami. Do Kawiarenki mieszkańcy mogą oddać małogabarytowe niepotrzebne przedmioty, które standardowo zasiliłyby strumień odpadów powstający w gospodarstwach domowych. Oddane przedmioty, jeśli będzie taka potrzeba zostaną odnowione lub przekształcone w taki sposób, aby mogły posłużyć kolejnej osobie – wyjaśnia Monika Krauze.
Informacje na temat Kawiarenki i bieżącej działalności Tilii na stronie Stowarzyszenia.