Student UMK zaprojektował niezwykły pojazd dla osób z niepełnosprawnościami [WIDEO]
Krzysztof Lingo, student analizy danych na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaprojektował pojazd dla osób z niepełnosprawnościami sterowany wzrokiem. To, co wyróżnia ten sprzęt, to fakt, że można go wykonać w formule do it yourself, czyli zrób to sam. Chodzi o to, aby umożliwić dostęp do tego typu pojazdów większej liczbie osób.
Rozwiązanie sterowania wzrokowego dedykowane jest osobom z wysokim stopniem niepełnosprawności, dla których wózki sterowane joystickiem są niewystarczające. Pojazdy renomowanych firm, wyposażone w takie rozwiązania, to koszt min. 60 tys. zł. Korzystając z formuły do it yourself, przygotowanej przez toruńskiego studenta, można z nich skorzystać płacąc 20 razy mniej. Budowa pojazdu podzielona została na dwa etapy – pierwszy to konwersja zwykłego wózka inwalidzkiego na wózek elektryczny, a drugi to montaż układu sterowania.
– Dokumentacja techniczna pozwalająca na odtworzenie innowacji, zostanie udostępniona w internecie po zakończeniu testów. Każda osoba zainteresowana samodzielnym odtworzeniem innowacji, będzie mogła pobrać instrukcję montażową, listę części, pliki z modelami do wydruku 3D i rysunki techniczne. W zależności od rodzaju części użytkownik, będzie mógł je bezpośrednio kupić w sklepie (80 proc. części), wykonać samodzielnie lub zlecić wykonanie firmom, np. zakładom ślusarskim, które specjalizują się m.in. w gięciu blach – informuje portal UMK.
A jak działa sam system sterowania gałkami ocznymi?
– Osoba na wózku patrzy na dany obiekt, zamyka oko na około pół sekundy i w ten sposób potwierdza, że chce jechać np. w prawo pod kątem 70 stopni. Jeśli chce się zatrzymać, zamyka powieki na około półtorej sekundy. Czas zamkniętych powiek, jako wyznacznik poprawnego ruchu, jest nadal doprecyzowywany i dostosowywany – kiedy sami testujemy nasze rozwiązania, wiele rzeczy nam nie przeszkadza, bo mamy sprawne wszystkie mięśnie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą odczuwać to inaczej i mieć inny czas reakcji, ważne, aby dopasować rozwiązanie do ich potrzeb – tłumaczy dla portalu UMK Krzysztof Lingo.
Koszt budowy wózka w chwili obecnej to ok. 3,3 tys. zł. Kiedy możemy się spodziewać opublikowania instrukcji stworzenia pojazdu? To zależy od tego, jak szybko pojazd przejdzie wszystkie niezbędne testy, a do tego potrzebni są testerzy -dlatego projektanci szukają osób, najlepiej o wysokim stopniu niepełnosprawności, które chciałyby sprawdzić możliwości pojazdu. Każdy z testerów dostanie pojazd na około trzy tygodnie do prób za darmo. Osoby, zainteresowane udziałem w projekcie, muszą wypełnić ten formularz.
Więcej szczegółów projektu na stronie UMK.
25 lutego 2023 @ 20:46
Witam. Jestem mama 27 letniego Damiana z Porażeniem Dziecięcym Czterokonczynowym o stopniu znacznym. Nasz syn porusza się na wózku ale w elektrycznym nie ma takiej możliwości poniewaz ręce ma niesprawne. Od wielu lat uczył się obsługi komputera za pomocą sprzętu Eye Tech Firmy Harpo który polega na sterowaniu wzrokiem , nasz syn opanował tę technikę bardzo szybko i dlatego jesteśmy zainteresowani przetestowaniem innowacyjnej medoty Pana Krzysztofa Lingo. Do tej pory nikt nie był w stanie nam pomóc w tej kwestii dlatego bardo nam zależy na kontakcie z Panem Krzysztofem.
Dziękuje i pozdrawiam Żaneta Laskowska( dysponujemy również wózkiem elektrycznym z którego nie może Damian korzystać ponieważ jest na dżojstik)