Szkoła otwarta dla wszystkich
O zaletach IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka mówi Piotr Drążkowski, dyrektor szkoły.
Dlaczego warto wybrać właśnie to liceum?
W IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka swoje miejsce znajdzie każdy młody człowiek bez względu na zainteresowania. Stawiamy na dobre przygotowanie uczniów
do matury, dobieramy odpowiednie przedmioty rozszerzone, sporą wagę przykładamy też do nauki języków obcych. Zapewniamy wszechstronny rozwój nastolatka, organizujemy wiele kół zainteresowań, mamy świetnie wyposażone pracownie przedmiotowe, dobrze wyposażoną bibliotekę, a także spore zaplecze sportowe: salę gimnastyczną, salę fitness, siłownię, klatkę OCR. Funkcjonuje u nas również „klub licealisty”, umożliwiający spędzanie czasu wolnego. Atutem jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, ważna jest dla nas edukacja artystyczna i prozdrowotna, a także wolontariat. Umożliwiamy również zdobycie kwalifikacji zawodowych, m.in. na wyjazdach szkoleniowych. Inne istotne zalety to dobra lokalizacja na Rubinkowie oraz bardzo doświadczona
i przyjaźnie nastawiona kadra pedagogiczna. Bierzemy udział w wymianach międzynarodowych, np. w programie Erasmus+, na najbliższe lata nawiązaliśmy współpracę edukacyjną z Grecją
i Cyprem.
Jako szkoła jesteśmy otwarci i nastawieni do wszystkich pozytywnie. Nasi nauczyciele mają sporo empatii i entuzjazmu, co jest związane m.in. z moją osobą jako dyrektora. Jestem człowiekiem energicznym i staram się zarażać całą społeczność szkolną swoim optymizmem.
Jakie profile funkcjonują w szkole?
Prowadzimy nabór do trzech profili. Pierwszy to Zdrowie i uroda, w którym rozszerzone są biologia i chemia, ten profil połączony jest z edukacją kosmetyczną i zdrowotną.
Drugi – Humanistyczno-pedagogiczny – rozszerzamy w nim historię i język polski, organizujemy
w jego ramach warsztaty psychologiczno-pedagogiczne.
Trzeci – Ogólny z językiem hiszpańskim oraz przedmiotami rozszerzonymi – geografią i językiem angielskim. W ramach tego profilu proponujemy warsztaty rozwoju osobistego, które służą m.in. poznaniu siebie i odkryciu w sobie nowych predyspozycji.
Na czym polegają matematyka i angielski w praktyce?
Wielu uczniów obawia się przyjść do klas z rozszerzoną matematyką czy angielskim, sądząc, iż nie dadzą sobie rady z tymi przedmiotami. Dodatkowe godziny z matematyki i angielskiego w ramach autorskich programów służą właśnie podnoszeniu kompetencji z tych przedmiotów i lepszemu przygotowaniu do egzaminu maturalnego. Przewidujemy na te zajęcia trzy godziny w cyklu edukacyjnym (dwie w klasie III oraz jedną w klasie IV).
Jaka jest oferta warsztatów prowadzonych przez Liceum?
To zależy od profilu, który wybierze nasz uczeń. Warsztaty rozwoju osobistego, które organizujemy zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i w trakcie wyjazdów integracyjnych, pozwalają przeprowadzić indywidualną diagnozę predyspozycji nastolatka.
W profilu humanistyczno-pedagogicznym obecne są warsztaty psychologiczno-pedagogiczne, przeprowadzane także na wyjazdach – w Rudniku pod Grudziądzem, uczące, jak wspierać rówieśników, jak ich rozumieć i jak później wykorzystać te umiejętności w pracy pedagogicznej.
W ramach profilu „Zdrowie i uroda” realizujemy zajęcia sportowe oraz związane z kierunkiem tej klasy warsztaty edukacji kosmetycznej – ten profil oprócz zdobycia wiedzy ogólnej, pozwala zgłębić tajniki kosmetologii i wizażu, a co za tym idzie – nabyć umiejętności praktyczne. Nasza szkoła współpracuje z TKKF. Stwarzamy możliwość ukończenia kursów instruktora rekreacji ruchowej o specjalności Nordic Walking i Fitness – nowoczesne formy gimnastyki. Każdy ich uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający odbycie kursu lub książeczkę instruktorską, będącą potwierdzeniem nabytych kwalifikacji.
Działa u nas także Koło Żeglarskie, młodzież uczestniczy w regatach. W lipcu zeszłego roku członkowie Koła Żeglarskiego naszej szkoły wzięli udział w rejsie dla uczczenia 90. rocznicy podniesienia polskiej bandery na fregacie Dar Pomorza. Uczestnicy przepłynęli 280 km
z Iławy przez Jeziorak, Kanał Iławski, Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Żuławy, Wisłę i Motławę
aż do Gdańska. Funkcjonują także koło teatralne i plastyczne. Istnieje u nas Zielony Azyl, połączenie natury żywej z namalowaną, gdzie młodzież może odpoczywać na przerwach
i oczekiwać na kolejne lekcje – to zasługa absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, z którą współpracujemy.
Jak wygląda rekrutacja?
Dokumenty należy złożyć do 21 czerwca. Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty, od 25 czerwca do 14 lipca, trzeba je dołączyć do już złożonego wniosku. Listy kandydatów zakwalifikowanych podamy 22 lipca, zaś listy ostatecznie przyjętych – 2 sierpnia.