Szpital na Bielanach zamknie oddział całodobowy? Jest wniosek do NFZ
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu planuje odejść od całodobowego trybu pracy jednego z oddziałów – podaje „Rzeczpospolita”. Lecznica na Bielanach złożyła już wniosek do NFZ i chce przejść na system świadczeń planowych lub jednodniowych, co wpisuje się w ogólnopolski trend restrukturyzacji szpitali.
Zmiany w szpitalu na Bielanach w Toruniu?
Szpital z Torunia znalazł się na liście placówek, które planują duże zmiany dla pacjentów. Lecznica złożyła już odpowiedni wniosek, który zakłada przekształcenie oddziału całodobowego w pracujący w trybie planowym lub jednodniowym – donosi „Rzeczpospolita”.
Decyzja ta może wynikać z trudnej sytuacji finansowej całego sektora medycznego w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalny mechanizm, który ma ratować budżety zadłużonych szpitali – placówki, które zdecydują się na zamknięcie kosztownego oddziału całodobowego otrzymają finansowe wsparcie. Narodowy Fundusz Zdrowia przez 2 lata będzie wypłacał połowę dotychczasowego ryczałtu na dany oddział, mimo że nie będzie on już pełnił dyżurów 24-godzinnych.
Czytaj także: Zbiórka Łatwoganga i Bedoesa. Toruńskie kluby i firmy także pomogły
Oddziały całodobowe są zamykane w całym kraju – chodzi o 25 szpitali
Zmiany najczęściej dotykają specjalizacji, w których zabiegi można zaplanować z wyprzedzeniem. Według ustaleń „Rzeczpospolitej”, przekształcenia w polskich szpitalach dotyczą m.in.:
- okulistyki,
- otolaryngologii,
- oraz urologii.
Rezygnacja z pracy zmianowej ma pozwolić na lepsze zarządzanie zespołem i uniknięcie całkowitej likwidacji oddziałów. Resort zdrowia uspokaja, że pacjenci nadal zachowają dostęp do opieki, ale w innej formie.
Ogólnopolski trend w ochronie zdrowia
Sytuacja w Toruniu odzwierciedla to, co dzieje się w całym kraju. Już co najmniej 25 szpitali w Polsce zdecydowało się na podobny krok. Eksperci zaznaczają, że to nieunikniony proces, który ma dostosować ofertę medyczną do realnych możliwości finansowych i kadrowych.
Czytaj także: Sprawa senatora Lenza: szpital w Aleksandrowie Kujawskim z karą
Według informatora „Rzeczpospolitej” zmiany dotyczą głównie miejsc, w których blisko siebie działają dwa szpitale (jeden z nich będzie posiadał oddział całodobowy). Przekształcenie oddziału w tryb planowy lub dzienny pozwoli lepiej wydawać pieniądze, nie odcinając jednocześnie chorych od pomocy.
Warto zaznaczyć, że ostateczny kształt zmian będzie zależał od decyzji NFZ oraz organów tworzących szpitale, np. samorządów wojewódzkich lub powiatowych.
Czym są oddziały całodobowe i dlaczego planuje się ich zamknięcie?
Oddział całodobowy to standardowy tryb pracy szpitalnej. Pacjent przebywa tam przez 24 godziny na dobę, ma zapewnione łóżko, wyżywienie oraz stałą opiekę lekarską i pielęgniarską, także w nocy i święta. Dyrektorzy najczęściej decydują się na przekształcenie tych oddziałów, które generują największe straty lub mają zbyt mało pacjentów. Często dotyczy to położnictwa (przez mniejszą liczbę urodzeń), chirurgii ogólnej w małych szpitalach czy pediatrii z niskim obłożeniem.
Zamiast nich powstają oddziały jednodniowe lub rozbudowane przychodnie specjalistyczne. Pozwala to oszczędzać na nocnej obsadzie, prądzie i wyżywieniu. Wyzwaniem pozostają jednak nagłe wypadki. Dlatego takie rozwiązania rozważane są przede wszystkim tam, gdzie w pobliżu działa inny szpital z całodobową opieką.
Źródło: Rzeczpospolita


Zmiany w szpitalu na Bielanach w Toruniu? Rzecznik wyjaśnia
11 maja 2026 @ 11:59
[…] Czytaj także: Szpital na Bielanach zamknie oddział całodobowy? Jest wniosek do NFZ […]
Groźny mężczyzna w Toruniu zaatakował dwie kobiety
8 maja 2026 @ 15:20
[…] Czytaj także: Szpital na Bielanach zamknie oddział całodobowy? Jest wniosek do NFZ […]
Znamy już wszystkich artystów na toruńskich juwenaliach
8 maja 2026 @ 12:34
[…] Czytaj także: Szpital na Bielanach zamknie oddział całodobowy? Jest wniosek do NFZ […]