Tabliczka z błędem w centrum miasta
Jak wiadomo, błędy w pisowni mogą się zdarzyć. Wydawać by się mogło jednak, że w takiej kwestii jak tabliczka z nazwą ulicy powinno się ich unikać. Okazuje się, że nawet w takiej sytuacji pojawiają się pomyłki.
W centrum miasta, tuż przy węźle komunikacyjnym na Alei Solidarności, zamontowano nowe tabliczki z nazwami ulic. Uwagę internautów zwróciła jedna z nich, informująca, iż w Toruniu znajduje się ulica „Plac Tetralny”, choć prawidłowa forma to „Plac Teatralny”. Wzbudziło to wiele komentarzy:
Faktycznie wpadka. Ale warto się przy tym uśmiechnąć i mieć trochę dystansu. W urzędzie pracują tacy sami ludzie jak my więc, czy kogoś dziwi że mogą się pomylić?
Prawdopodobnie, co najmniej kilka osób to widziało na różnych etapach produkcji. Szokuje mnie, że nikt nie zwrócił uwagi i w takiej sytuacji nie cofnął pomyłki.
W latach 70-tych XX wieku na początku jakiś wybitny urzędnik postanowił, że zmieni tabliczki z nazwami ulic ( na ładniejsze ) i zmieniono na ul. GAGARYNA…wisiała ta tabliczka ponad rok.
Jeden z komentujących stwierdził, że ten błąd jest tak naprawdę nową nazwą:
Bo to chodzi o tkaninę, z której robi się pieluchy. Toruń jest jedynym miastem, które uczciło ten produkt.
O sprawę zapytaliśmy rzecznika prezydenta miasta.
W tabliczce z nazwą placu wkradł się błąd. Było to przeoczenie – stwierdził Marcin Centkowski. – Została zdemontowana i po wprowadzeniu zmiany, wróci na swoje miejsce. Nie jestem w stanie wskazać jak szybko to nastąpi. Był to ludzki błąd.
Rzecznik zadeklarował także, że pisownia nazw na tego typu tablicach będzie uważniej sprawdzana.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl
Teść
7 sierpnia 2024 @ 00:15
Jest więcej wpadek. Parkingi Parkuj i Jedź, a w konsekwencji przystanki autobusowe otrzymały niezgodne z ustawą o języku polskim nazwę P&R !! Ustawa wprost nakazuje użycia języka polskiego w takich przypadkach:
„Art. 10. 1. Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego sporządza się w języku polskim”
W autobusach odczytywane jest uparcie „Park and Ride”.