Tak zmienią się tereny zieleni w ścisłym centrum [ZDJĘCIA]
Do połowy listopada zmienią się dwa tereny zieleni w centrum: dwa fragmenty Jordanek (od Czerwonej Drogi i od al. Jana Pawła II) i skwer przy Muzeum Etnograficznym. Za całość miasto zapłaci prawie 7 mln zł.
Historia przygotowań do realizacji projektu „Zielona brama gotyckiej Starówki” jest dość długa. W ciągu ostatnich lat był on modyfikowany. Ostatecznie zdecydowano, że w jednym przedsięwzięciu zostaną połączone dwa zadania: urządzenie terenów zieleni parkowej na Jordankach i skweru przy Muzeum Etnograficznym.
Władze Torunia podpisały dziś umowę z wykonawcą obu zadań. To Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Janusz Ostrowicki z Jasienia pod Lipnem. Wartość kontraktu opiewa na blisko 7 mln zł.
– Dosyć długo trwało przygotowanie do rozpoczęcia tego zadania, ale szczęśliwie dobiega ono końca – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że wykonawca będzie skutecznie i efektywnie realizował to, co za chwilę w umowie ustalimy.
Magistrat kilka razy podchodził do przetargu na to zadanie. Bez skutku. W ostatnim podejściu miasto musiało zwiększyć pulę na przedsięwzięcie, żeby rozstrzygnąć przetarg.
Wykonawca nie ma zbyt dużo czasu na realizację prac – musi je skończyć do połowy listopada br. Co się zmieni na obu tych terenach?
Przy Muzeum Etnograficznym przebudowę przejdzie istniejący zieleniec. Pojawią się tam nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. Drzewa i krzewy będąc w złym stanie zdrowotnym zostaną wycięte. Zmienią się nawierzchnie alejek dla pieszych. Teren zyska oświetlenie i monitoring.
Zaplanowano tam wiele elementów małej małej architektury parkowej: ławki, kosze na śmieci, kwietniki, stojaki rowerowe, dwie płytkie sadzawki – oczka wodne. Przewidziano też utworzenie szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń.
Naprzeciw budynku urzędu miasta zaś powstanie plac z rzutem budowli, która stała niegdyś w tym miejscu. Chodzi o kościół św. Wawrzyńca. Choć do tej pory nie ma zgody, czy faktycznie odkryte kilka lat temu pozostałości po budowli to dawna świątynia, na nowym skwerze pojawi się tablica dotycząca tego obiektu z treścią uzgodnioną m.in. z historykami.
W przypadku Jordanek projekt obejmie dwie części (bez obecnego parkingu pośrodku tego terenu): od strony Czerwonej Drogi i al. Jana Pawła II. Powstaną tam ciągi piesze z nawierzchnią mineralno-żywiczną. Pojawią się nowe nasadzenia, oświetlenie parkowe i monitoring.
Zobaczymy tam również stojaki na rowery, leżaki, kosze na śmieci, poidełka oraz karmniki dla ptactwa. Teren ma stać otworem dla pieszych – dlatego też powstaną nowe dojścia np. od pl. Niepodległości.
– Prace rozpoczną się w marcu – mówi Sławomir Wiśniewski, p.o. dyrektora wydziału inwestycji i remontów magistratu. – Będą tak prowadzone, żeby nie utrudniać życia mieszkańcom.
Wykonawca tych prac to firma spod Lipna, która wcześniej zajmowała się budownictwem. Od pięciu lat realizuje projekty parkowe i ogrodowe. Ma na koncie prace m.in. w skansenie w Sierpcu i parku Sienkiewicza we Włocławku. – W tej chwili zajmujemy się zagospodarowaniem terenów pokopalnianych w Kleczewie – mówi Janusz Ostrowicki.
Projekt w ok. 50 proc. będzie dofinansowany z pieniędzy unijnych.