Toruń: będzie jaśniej na niektórych ulicach i przejściach dla pieszych
Zakończył się przegląd oświetlenia na toruńskich ulicach. Od momentu wyłączenia części lamp w ramach szukania oszczędności, mieszkańcy skarżą się na niedostatecznie doświetlenie miasta. Po inspekcji włodarze przyznali im racje i zdecydowali o doświetleniu niektórych arterii i przejść dla pieszych.
Miasto próbuje załatać dziurę w budżecie, związaną z epidemią koronawirusa, licznymi oszczędnościami, m.in. energetycznymi. Objęły one 26 toruńskich ulic, co wzbudziło głośny sprzeciw mieszkańców. Służby miejskie podjęły kontrole ulicznego oświetlenia. Awarie wykryto m.in. na ulicach Bartniczej, Dobrzyńskiej, Dąbrowskiego oraz w rejonie Fortecznej i tzw. nowej Polnej. Inspektorzy zgodzili się, że w wielu miejscach Torunia przejścia dla pieszych i skrzyżowania są niedostatecznie oświetlone. Dodatkowe oprawy zostaną uruchomione w związku z tym na ul. Łódzkiej, Parkowej, Poznańskiej, Chrobrego, Antczaka, Waryńskiego, Bażyńskich, Wojska Polskiego, Batorego, Mazowieckiej, Legionów, Faustyny, Przy Skarpie, Mickiewicza, Zbożowej, św. Józefa, Rydygiera, Dziewulskiego i Konstytucji 3 Maja.
Dodatkowo, miasto zdecydowało się włączyć oświetlenie na wybranych fragmentach 11 z 26 ulic, objętych oszczędnościami. Chodzi o ulice Szosa Lubicka od Olimpijskiej do granic miasta, Szosa Bydgoska od Pera Jonsona do granic miasta, Forteczna, Włocławska od Ronda Ludmiły Roszko do osiedla Solanki, Szosa Okrężna od ul. Wileńskiej w kierunku północnym, Polna od ul. Ugory do ul. Grudziądzkiej, Trasa Prezydenta Raczkiewicza od ul. Grudziądzkiej do Skłodowskiej-Curie, Szczęśliwa, Celnicza, Osadnicza i Odległa.
Miasto jednocześnie podkreśla, że – wbrew informacjom pojawiającym się w przestrzeni publicznej – liczba przestępstw w rejonie ulic, objętych wyłączeniami, nie wzrosła, a w niektórych przypadkach wręcz spadła.