Toruń chce przyciągnąć nowych przedsiębiorców. Mogą liczyć na ulgi podatkowe
Programy pomocowe dla przedsiębiorców zostały w czwartek przyjęte przez Radę Miasta Torunia na zdalnej sesji. Wejdą w życie już na początku 2021 r. i będą obowiązywać do końca 2023 r. Ulgi podatkowe mogą przyciągnąć do miasta nowych przedsiębiorców, ale spowodują zmniejszenie wpływów do budżetu o nawet 4,5 mln zł.
Efektem wdrożenia w życie nowych programów pomocowych ma być przyciągnięcie do Torunia nowych inwestorów i przedsiębiorców oraz stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Miastu zależy przede wszystkim, aby przedsiębiorcy rozpoczynali swoją działalność na terenie staromiejskim. Mogą oni liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości, jeśli prowadzą działalność w zakresie branż chronionych i wygasających, m.in. w branży krawieckiej, antykwarycznej, szewskiej czy ślusarskiej. Z ulg podatkowych będą mogli też skorzystać przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy otwierają działalność na toruńskiej starówce.
Miasto proponuje także zwolnienia z podatku od nieruchomości tym przedsiębiorcom, którzy kupią grunt na terenie Torunia i zaczną na nim inwestować oraz tym, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy. Ulgi będą także obowiązywać w przypadku osób, które przeprowadziły się do Torunia i kupiły tu nieruchomość. Dodatkowo, z podatku od nieruchomości zwolnione będą place zabaw, baseny, boiska sportowe i stadiony.
Ulgi spowodują ubytek wpływów do budżetu o ok. 4 – 4,5 mln zł.