Toruń chce sprzedać kamienicę z XIX w. Jej właścicielem był m.in. Julian Fałat
Kamienica początkowo pełniła funkcję spichrza, dopiero na początku XX wieku przebudowano ją na budynek mieszkalny. W 1919 r. nieruchomość kupił malarz Julian Fałat. Na początku lat 20. to właśnie ten dom był centrum życia kulturalnego Torunia, w którym spotykali się artyści, ludzie kultury i dyplomaci.
Kamienica mieści przy ul. Fosa Staromiejska w bliskim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Obecna bryła pochodzi z XIX w. Początkowo był to spichlerz, ale już w 1906 r. przebudowano go na budynek mieszkalny. Z tego okresu zachowały się oryginalne drzwi frontowe i większość okien secesyjnej elewacji.
W latach 1919-1922, czyli w pierwszych latach po odzyskaniu przez Toruń niepodległości, w kamienicy mieszkał Julian Fałat. Był jej właścicielem i uczynił z budynku ośrodek życia kulturalnego Torunia. Często spotykali się tam nie tylko artyści i ludzie kultury z Torunia i kraju, ale także dyplomaci. Malarz, po śmierci swojego syna, przekazał kamienicę Pomorskiemu Towarzystwu Opieki nad Dziećmi. Na fasadzie kamienicy, na wysokości parteru, znajduje się obecnie tablica pamiątkowa poświęcona Julianowi Fałatowi. Przyszły nabywca będzie musiał zobowiązać się do udostępniania gminie miasta Toruń miejsca właśnie na tą tablicę.
Dwupiętrowa kamienica mieszkalna z użytkowym poddaszem ma łączną powierzchnię prawie 300 mkw i znajduje się na działce o pow. 97 mkw. Budynek przez długi czas wykorzystywany był w funkcji mieszkalnej. Znajdują się w nim 4 lokale, piwnica, klatka schodowa, korytarze, pralnia i niewielkie wewnętrzne podwórze.
W chwili obecnej nieruchomość jest pustostanem i wymaga generalnego remontu. W 2015 r. inspektorzy nadzoru budowlanego stwierdzili, że budynek jest w nieodpowiednim stanie technicznym, mogącym zagrażać życiu lub zdrowiu oraz bezpieczeństwu mienia i środowiska. Konieczne jest przede wszystkim zabezpieczenie ściany szczytowej przed osiadaniem, usunięcie zarysowań z elewacji i remont dachu. Do wymiany są także wszystkie instalacje.
Nabywca zobowiązany będzie do rozpoczęcia prac remontowych w ciągu 3 lat od dnia nabycia kamienicy i ich zakończenia przed upływem 6 lat. Kamienica należy do Zespołu Staromiejskiego i tym samym znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Wpisana jest także do Gminnej Ewidencji Zabytków. Oznacza to, że wszystkie prace remontowe będą musiały być uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Przetarg zaplanowano na 8 września o 13.00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej. Cena wywoławcza to 1 mln zł. Wszyscy chętni, aby wziąć udział w przetargu muszą do 2 września wpłacić wadium w wysokości 50 tys. zł.