Toruń Europejskim Miastem Sportu 2019?
Jutro rozpocznie się wizytacja Komisji ACES Europe, która oceni sportowy potencjał grodu Kopernika. To część procedury ubiegania się o tytuł Europejskiego Miasta Sportu. Jakie korzyści z niego płyną?
Starania o ten prestiżowy tytuł miasto rozpoczęło w marcu. Wówczas prezydent Torunia Michał Zaleski przesłał do Gian Francesca Lupattelliego, prezydenta ACES Europe, oficjalną deklarację. Na początku września 2018 r. do ACES Europe trafiła prezentacja Torunia jako miasta kandydata do Europejskiego Miasta Sportu 2019.
Owa aplikacja zawiera odpowiedzi na 10 kryteriów branych pod uwagę przez ACES Europe. Chodzi m.in. o infrastrukturę sportową, działalność klubów i stowarzyszeń, aktywność sportową torunian, funduszy podejmowanych przez miasto w celu promocji zdrowia i integracji przez sport, wydarzeń sportowych pozyskanych przez miasto na najbliższe lata.
Kolejną częścią tej procedury będzie wizytacja Komisji ACES Europe, która rozpocznie się jutro (26 września) i potrwa trzy dni. Przedstawiciele tej organizacji dokonają objazdu ważniejszych obiektów sportowych. Następnie przedstawiciele magistratu oraz toruńskich klubów i związków sportowych podejmą się obrony kandydatury. W ramach niej przedstawią m.in. działania dotyczące funkcjonowania klubów sportowych w mieście, organizacji imprez sportowych oraz rozwoju sportowej infrastruktury.
ACES Europe to organizacja pozarządowa z siedzibą w Brukseli. Od 2001 r. przyznaje nagrodę Europejskiej Stolicy, Miasta lub Społeczności Sportu dla miasta wyróżniającego się wysokim poziomem kultury fizycznej, propagującego zasady fair-play, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, budowaniem poczucia wspólnoty, włączenia społecznego poprzez sport oraz czerpania satysfakcji z uprawiania sportu.
W 2018 r. tytuły miasta sportu otrzymały m.in. Kielce z Polski, Arnhem z Holandii, Banja Luka z Bośni, Bassanodeal Grappa, Forli i San Remo z Włoch, Braga z Portugalii, San Lucia, Antequera, Guadakajara i San Cugat del Valles z Hiszpanii, Differdange z Luksemburga, Cluj z Rumunii, Foligno z Włoch, Kłajpeda z Litwy, Kortrijk z Belgii, Maribor ze Słowenii, Nitra ze Słowacji, Pau z Francji.
Dotychczas cztery polskie miasta zostały laureatami konkursu. W 2008 r. Europejską Stolicą Sportu była Warszawa. Wśród społeczności lokalnej w 2015 r. zwyciężyło Olecko w województwie warmińsko-mazurskim, a rok później Rewal w zachodnio-pomorskim.
Co na tym zyskamy? Przede wszystkim możliwość pozyskania zewnętrznych funduszy na projekty międzynarodowe realizowane wspólnie z innymi nagrodzonymi miastami, „międzynarodowe uznanie oraz podniesienie znaczenia polityki sportowej miasta, dzielenie się doświadczeniami z pozostałymi nagrodzonymi miastami, możliwość wzięcia udziału w kongresach i konferencjach organizowanych przez ACES Europe” – czytamy na stronie miejskiej.