Toruń na liście miast w projekcie fotograficznym „Zobacz więcej”

Rusza druga edycja autorskiego projektu fotograficznego Magdy Rdest-Nowak „Zobacz więcej”. Ponad 400 osób przewlekle chorych zapozuje w przestrzeni publicznej, w tym także mieszkańcy Torunia.

Ogólnopolski projekt zagości w tym roku w dwunastu miastach –  Toruniu, Szczecinie, Częstochowie, Krakowie, Skierniewicach, Warszawie, Białymstoku, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Rzeszowie i Gdyni. Uczestnicy zostaną sfotografowani w przestrzeni miejskiej, w białych koszulach. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problemy osób chorych przewlekle, na schorzenia takie jak nowotwór, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane.

– Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiamy się jaką historię w sobie nosi, z jakimi problemami się zmaga – opowiada o konkursie autorka. – Projekt opowie Wam o tolerancji, sile i emocjach. O patrzeniu szerzej i dostrzeganiu człowieka w człowieku. O równości, wrażliwości, miłości i radości życia i o byciu szczęśliwym pomimo choroby. Ta biała koszula to rak, depresja, choroba dwubiegunowa, stany lękowe, blizny na ciele i cała reszta, czym każdy z nas jest lub może być obciążony. Każdy z nas w każdej chwili może założyć taka białą koszulę. To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu i widzeniu a nie tylko patrzeniu.

W pierwszej edycji projektu zdjęcia zostały wydrukowane w formie kalendarzy-cegiełek, których sprzedaż zasiliła puszki potrzebujących uczestniczek. Udało się zebrać kwotę ok. 50 000 złotych.

Etapy II edycji projektu:

  • Sesje fotograficzne (trwające od 06.05.2023r. do 24.06.2023r.)

12 miast, 365 zdjęć indywidualnych, 12 zdjęć grupowych.

Kobiety i mężczyźni, którzy doświadczyli różnych, ciężkich chorób przewlekłych (kobiety ubrane tylko w białe koszule, mężczyźni w białe koszule i jeansy).

  • Lipiec – sierpień 2023 roku – prezentacja zdjęć w Internecie i na stronie projektu.
  • Wrzesień – grudzień 2023 roku – wystawy zdjęć, spotkania z Uczestnikami w różnych miastach w Polsce.
  • Październik 2023 rok – ogólnopolski finał w Skierniewicach.

„Zobacz więcej” został objęty patronatem honorowym prezydentów dwunastu miast, w których będą fotografowani uczestnicy. Aktualności o projekcie mogą państwo śledzić na Facebooku.