Toruń: Poradnia pocovidowa przeżywa oblężenie
Na początku tygodnia w Toruniu ruszyła pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim poradnia pocovidowa. Została uruchomiona w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu. Co zrobić, żeby dostać się do poradni? Konieczne jest skierowanie.
Poradnia pocovidowa ma służyć osobom, które przechorowały COVID-19. Istotną jej funkcjonowania jest zapewnienie ozdrowieńcom kompleksowej opieki medycznej, na którą składa się ocena układu sercowo-naczyniowego przez kardiologa oraz w zależności od potrzeb konsultacje pulmonologiczne, psychologiczne i psychiatryczne. W ramach poradni pacjenci mogą także liczyć na rehabilitację.
– Koronawirus to bardzo podstępna choroba, powodująca długotrwałe i różnorodne skutki uboczne, stąd pomysł by skupić specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu – mówił dla Polskiego Radia PiK koordynator poradni, dr Grzegorz Skonieczny. – Zapotrzebowanie na takie porady jest na pewno spore, a jest bardzo ograniczony dostęp do opieki ambulatoryjnej.
Rejestracja do poradni odbywa się wyłącznie telefonicznie w dni powszednie w godz. 11.00 – 14.00 pod nr tel.: (56)67-93-587. Konieczne jest skierowanie do do Poradni Kardiologicznej (z dopiskiem „Post-Covid-19”), wydawane przez lekarza POZ lub przez lekarza prowadzącego, jeżeli pacjent podlegał hospitalizacji. Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą skierowanie, pozytywny wynik testu na COVID-19 lub wypis ze szpitala oraz dotychczasowe wyniki badań. Na miejscu pacjent zostanie wpisany do rejestru osób, które przebyły koronawirusa oraz będzie musiał wypełnić ankietę Post-COVID-19.
Jest bardzo duże zainteresowanie, poradnia przeżywa prawdziwe oblężenie, ale pacjenci są na bieżąco rejestrowani i przyjmowani. Na ten moment udzieliliśmy porad ponad 40 osobom, a zarejestrowaliśmy ok. 200 pacjentów. Szacujemy, że średnio 100 osób miesięcznie będzie korzystało z pomocy poradni – mówi dr Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Okazuje się jednak, że liczba pacjentów ze skierowaniem, chcących skorzystać z usług toruńskiej poradni jest tak duża, że telefoniczna droga rejestracji zaczyna być niewystarczająca. Szpital zdecydował się w związku z tym na uruchomienie w najbliższych dniach adresu e-mailowego, na który będzie można wysyłać zgłoszenia rejestracji.
6 kwietnia 2021 @ 14:33
Ten pomysł z poradniami jest dobry, ale te kolejki… Mi akurat w tym trudnym momencie pomogła firma Pol-Ar Serwis. Oni oddelegowali do mnie wykwalifikowaną opiekunkę, która pomogła dojść do siebie po wirusie i szpitalu. Dzień w dzień wykonywałyśmy razem ćwiczenia oddechowane i relaksacyjne. Zachęcała do ruchu i rozchodzenia mięsni, asystowała mi przy codziennych czynnościach… Nie wiem co bym bez niej zrobiła 🙂
9 stycznia 2021 @ 14:51
…..A dlaczego nie załączycie żadnej galerii, żadnych zdjęć – tych rzekomych Mega-tłumów …… Pismaki Tylko Toruń biorący udział w covidowej Tresurze …..
9 stycznia 2021 @ 10:11
a gdzie zwykła sezonowa grypa? kolejna podmianka pod jedyny, słuszny, modny covid ? w ramach Fałszywej Plan.demii ??