Toruń stara się o 4,4 mld zł na odbudowę gospodarki
Gmina miasta Toruń złożyła do Urzędu Marszałkowskiego 27 wniosków o granty w ramach unijnego programu odbudowy. Pieniądze mają zostać wykorzystane m.in. na rozwój sieci światłowodowej, połączeń kolejowych, dróg czy e-administracji. Pierwsze transze mają zostać wypłacone już w 2021 r.
Komisja Europejska pod koniec maja zdecydowała, że ponad 670 mld euro zostanie przeznaczone na odbudowę gospodarki w państwach członkowskich po kryzysie, związanym z pandemią COVID-19. Wsparcie ma zostać spożytkowane na inwestycje i reformy w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Polska otrzyma 23 mld euro (płatne w latach 2021-2023) na granty oraz 34 mld euro na pożyczki (płatne do 2026 r.). Państwa członkowskie, które będą chciały otrzymać wsparcie, od 15 października będą musiały przedłożyć Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy wraz z projektem budżetu. Marszałowie województw do 20 sierpnia mają czas, aby przedstawić Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej propozycje wniosków o granty.
Gmina miasta Toruń już złożyła na ręce marszałka województwa kujawsko-pomorskiego swoje wnioski. Łącznie złożono 27 wniosków o granty na łączną kwotę 4,4 mld zł.
To potężny instrument finansowy, dlatego wzięliśmy się mocno do roboty, żeby przygotować propozycje, które dotyczą Torunia – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. – Sięgaliśmy zarówno do tego, co już w tej chwili jest zapisane w naszych wieloletnich prognozach finansowych, w wieloletnim planie inwestycyjnym, wreszcie do rozwiązań ogólnokrajowych, które można wykorzystać na naszym gruncie.
Złożone przez Toruń projekty dotyczą m.in.: transportu, cyfryzacji, rozwiązań ekologicznych, zdrowia i kultury. Ich zakres obejmuje takie aspekty, jak rozwój sieci światłowodowej i bezpłatnej sieci Wi-Fi w mieście, rozwój e-administracji, budowa nowoczesnych rozwiązań drogowych, pozyskiwanie ekologicznych pojazdów dla transportu publicznego czy likwidacja niskiej emisji. W złożonych projektach pojawiły się także plany rozwoju połączeń kolejowych (np. w kierunku Lipna i Sierpca) oraz budowy nowych obiektów kulturalno-rekreacyjnych.