Toruńskie konserwatorki zbadały dzieło Kopernika na drugim końcu świata
Jedno z pierwszych wydań „O obrotach sfer niebieskich” jest przechowywane w bibliotece Uniwersytetu św. Tomasza w Manili – stolicy Filipin. Na świece zachowało się tylko 200 egzemplarzy księgi znanego astronoma a jedna z nich trafiła w ręce przedstawicielek Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
W maju 2022 roku w Uniwersytecie św. Tomasza złożyli wizytę przedstawiciele ambasady RP Jarosław Szczepankiewicz i Anna Krzak-Danel. To właśnie wtedy zrodził się pomysł współpracy polsko-filipińskiej przy konserwacji książki. Do badań zostały wyznaczone konserwatorki z Wydziału Sztuk Pięknych UMK – dr Jolanta Czuczko i mgr Karolina Komsta-Sławińska.
W ramach pierwszej wizyty konserwatorki miały określić stopień zniszczenia księgi i możliwy sposób przeprowadzenia konserwacji. Okazało się, że stan papieru był gorszy niż pierwotnie przypuszczano. Karty zawierały wiele ubytków na co wpływ miały tropikalny klimat, mikroorganizmy oraz termity. Nie bez znaczenia okazały się również konserwacje wykonane w przeszłości. Między kartami badacze znaleźli tajemniczy zielony proszek, który może wskazywać na przeprowadzoną lata temu dezynsekcję.
Toruńskie badaczki zaproponowały dalsze kroki konserwacji, jednak te metody są czymś nowym dla filipińskich konserwatorów. Są przyzwyczajeni do metod, które były u nas stosowane 20-30 lat temu i opierają się na mocnej ingerencji w dzieło.
Wytypujemy najskuteczniejsze materiały i metody na wybranych reprezentacyjnych kartach kodeksu – poinformowały badaczki na łamach TVP Nauka. – Dalsze procesy konserwacji-restauracji bloku będą już kontynuowane samodzielnie przez filipińskich pracowników z ewentualnymi konsultacjami online.
Dzięki współpracy toruńskich badaczek z Uniwersytetem na Filipinach zrodził się pomysł utworzenia kierunku konserwatorskiego w Manili. W ramach tego został podpisany list intencyjny o współpracy UMK w Toruniu z Uniwersytetem Filipińskim.