Trzy miesiące z Okiem Kopernika
W centrum Torunia tuż za Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki umiejscowiono najwyższe mobilne koło widokowe w Polsce. Wysokość diabelskiego młyna wzbudza zainteresowanie nie tylko turystów, ale również mieszkańców.
Oko Kopernika pojawiło się na mapie Torunia z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma i autora dzieła O obrotach sfer niebieskich, które odmieniło postrzeganie świata.Temu świętu towarzyszyło również wyjątkowe wydarzenie w postaci Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W jego obradach wzięło udział kilkuset uczonych z całego świata.
„Oko Kopernika”, bo tak nazywa się nowa atrakcja miasta, mierzy aż 55 metrów wysokości. Do montażu poszczególnych części potrzebny był specjalny dźwig mogący wytrzymać obciążenie 220 ton. Konstrukcja składa się z 42 gondoli, każda mieszcząca 6 osób. W sumie instalacja pomieści 252 osoby, które będą mogły delektować się widokami przez trzy okrążenia diabelskiego młyna.
Za instalację odpowiedzialna jest Agencja Artystyczna Pianoforte. Zajmuje się ona realizacją podobnych projektów w innych polskich miastach, m.in. Łodzi i Szczecinie. Poza granicami Polski, z koła widokowego można było podziwiać niemieckie miasto Magdeburg. Należy pamiętać, że „Oko Kopernika” nie jest pomysłem Urzędu Miasta. Firma wydzierżawiła teren od Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, który znajduje się na placu za Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
Jest to przedsięwzięcie komercyjne. Miasto Toruń nie ponosi żadnych finansowych kosztów z tytułu tego przedsięwzięcia – mówi Paulina Krupińska z Agencji Artystycznej Pianoforte. – Budową zajmuje się szereg specjalistów, którzy dokonali wszelkich pomiarów i tak działali w tej sprawie, żeby instalacja była jak najbardziej bezpieczna. Ważną kwestią są badania Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Zanim koło widokowe zostanie uruchomione, musi ono przejść oficjalny odbiór po montażu.
Pierwszy diabelski młyn powstał w Chicago, a jego wysokość wynosiła około 80 metrów. Został on zbudowany w 1893 roku. Aktualnie najwyższym kołem widokowym na świecie jest koło Ain Dubai. Zbudowane zostało na sztucznej wyspie Bluewaters w Zjednoczoncyh Emiratach Arabskich i mierzy 250 metrów wysokości. Jednak jest jedna rzecz, której dubajskie koło widokowe nigdy nie będzie mieć. Jest to możliwość podziwiania toruńskiego, zabytkowego średniowiecznego zespołu miejskiego, który należy do najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie.
Koło widokowe w naszym mieście ma działać już od połowy marca do końca czerwca.
Planujemy, aby koło widokowe było dostępne od marca do czerwca tego roku – dodaje Paulina Krupińska. – Bardzo dużo zależy od pogody. To jest główny czynnik, który ma wpływ na otwarcie i funkcjonowanie koła. Gdy ten moment nadejdzie, to podamy taką informację. Obecnie ceny biletów nie są ustalone.
11 marca 2023 @ 10:39
Rewelacyjna atrakcja, sama bym przyjechała, żeby to zobaczyć