Uczczono pamięć sybiraków
Wczoraj w Toruniu obchodzono 82. rocznicę pierwszych zsyłek na Sybir. Odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Sybiraków, odsłoniętym w 2016 r. przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Wojska Polskiego 47a. Natomiast w pobliskim kościele Chrystusa Króla została odprawiona msza św. w intencji zesłańców. Organizatorem obchodów był toruński Oddział Związku Sybiraków, na czele którego stoi Jan Myrcha.
Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz z Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Republiki Komi, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Łącznie Sowieci przeprowadzili cztery deportacje – drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą – w maju 1941 r. Według różnych szacunków wywiezionych zostało wówczas około 1 mln Polaków.
Toruń kultywuje pamięć o tych wydarzeniach. W mieście działa Związek Sybiraków Oddział w Toruniu, założony w 1989 roku. 3 czerwca 1998 roku w krużganku kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu została odsłonięta tablica pamiątkowa ufundowana dla uczczenia pamięci zmarłych i zamordowanych na zesłaniu. Z kolei w Muzeum Etnograficznym znajduje się tablica upamiętniająca 30-lecie istnienia toruńskiego Związku Sybiraków. W 2009 roku VI Liceum Ogólnokształcące w Toruniu otrzymało imię Zesłańców Sybiru.