Uczczono pamięć toruńskich Zesłańców Sybiru
W ostatni piątek w Ratuszu Staromiejskim, cerkwi św. Mikołaja przy ul. Podgórnej oraz na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej, gdzie znajduje się obelisk poświęcony ofiarom Sybiru, odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.
Zorganizowano je na tydzień przed Światowym Dniem Sybiraka, który obchodzony jest w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września. Jest to uhonorowanie tych, którzy przeżyli zesłanie i powrócili do Polski oraz tych, którzy na zawsze zostali w dalekiej tajdze.
Spotkanie w Sali Mieszczańskiej ratusza zgromadziło grono kilkudziesięciu toruńskich Sybiraków, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu, działaczy organizacji kombatanckich oraz zaproszonych gości.
Jesteśmy tutaj razem, wzmacniamy naszą pamięć o trudnym czasie Sybiru, ale szczególnie o osobach reprezentujących tu dzisiaj tych, którzy w czasie wywózek na Sybir cierpieli, chorowali i umierali, a także i tych, którym na szczęście udało się stamtąd wrócić – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Trzeba zawsze myśleć o tym, że niepodległość nie jest czymś danym raz na zawsze, że może zdarzyć się tak okrutny, zły czas, kiedy jej zabraknie. Dlatego cieszy obecność młodzieży, która powinna wiedzieć, że wszystko, co jest dzisiaj piękne, wspaniałe – łatwość przekraczania granic, swoboda wyrażania myśli, nie są czymś, co jest pewne, czego będą doświadczali przez całe życie. Historia uczy, że wolność, niepodległość czasem wymagają daniny zdrowia, a nawet i życia.
Wręczono okolicznościowe medale. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy Idalia Danuta Komassa została odznaczona Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległej, wręczonym jej przez Jacka Tarczewskiego, pełnomocnika wojewody kujawsko-pomorskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych. Medale “Pro Bono Poloniae” otrzymali Zbigniew Matuszewicz, Roman Kłosiński i Marcin Swaczyna, a Medal “Pro Patria” – Danuta Marta Jatczak, Danuta Kołodziejska i ppłk. Marcin Piwowarczyk. Ten ostatni został również wyróżniony Medalem “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Odznakami Honorowymi Sybiraka za zasługi dla związku zostali odznaczeni Grzegorz Borek, Zbigniew Fiderewicz, Wanda Jabłońska, Artur Lewandowski, Katarzyna Miller, Dariusz Miller, Leon Wojciech Woszczyna, Remigiusz Zieliński i Henryk Żachowski.
Prezes zarządu toruńskiego oddziału Związku Sybiraków Jan Myrcha, który 19 września skończy 70 lat, odebrał z rąk prezydenta Michała Zaleskiego list gratulacyjny i upominek. Jubilat urodził się w Łukowie (obecne województwo lubelskie), 30 lat spędził w służbie wojskowej, ma stopnień pułkownika. Od ponad 20 lat jest nauczycielem w VI LO, gdzie zainicjował powstanie klas mundurowych.
Na zakończenie uroczystości dr. hab. Zbigniew Karpus, profesor UMK, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, wygłosił wykład o dziejach kościoła prawosławnego w Toruniu. Z ratusza goście udali się do cerkwi prawosławnej przy ul. Podgórnej na wspólną modlitwę w intencji zesłańców, zwiedzanie obiektu i oglądanie okolicznościowej wystawy. Prezydent Torunia złożył też kwiaty pod obeliskiem Sybiraków na cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej.