UMK wspiera swoich studentów i pracowników. „Nie wszyscy bezboleśnie przechodzą pandemiczne zamknięcie”
Na toruńskim UMK od kilku miesięcy działa Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego. Nowa uczelniana jednostka oferuje szerokie wsparcie swoim studentom i pracownikom – przede wszystkim w zakresie psychologicznym, ale nie tylko. Ośrodek czuwa nad budowaniem szeroko pojętej jakości kształcenia.
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego rozpoczął swoją działalność w styczniu w Uniwersyteckim Centrum Sportowym przy ul. Św. Józefa 17. Na jego czele stanęła dr Małgorzata Fopka-Kowalczyk. Główną istotną funkcjonowania ośrodka jest rozszerzenie oferty pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, kierowanej do potrzebujących jej studentów, doktorantów oraz pracowników UMK.
– Ośrodek jest odpowiedzią na problemy zgłaszane przez pracowników, studentów i doktorantów. Jego działalność dobrze wpisuje się w system zapewniania jakości kształcenia, zwany również Systemem Doskonałości Akademickiej – tłumaczy dla portalu UMK dr Fopka-Kowalczyk. – Mam nadzieję, że nasza praca dołoży cegiełkę w procesie budowania kultury jakości, dobrej atmosfery oraz zadowolenia wśród członków naszej społeczności akademickiej. Kluczowe jest, aby wszyscy byli wysłuchani i usłyszani. To ważne, by ci, którzy do nas przyjdą, mieli pewność, że ich widzimy, słyszymy, że są dla nas ważni.
Pracownicy ośrodka będą czuwać nad systemem jakości kształcenia, który jest filarem odpowiedzialnej i przyjaznej środowisku akademickiemu uczelni.
– Dzięki pracy wielu osób udało się poznać problem,y dotykające naszą społeczność. Zobaczyć potrzeby, często zmęczonych, wypalonych, zagubionych, niewysłuchanych studentów i pracowników, którzy napotykają bariery w komunikowaniu się z otoczeniem. Jako refleksyjna organizacja, która potrafi już zdiagnozować te problemy (i robi to), Uniwersytet musi teraz część swoich zasobów wykorzystać do zaspokojenia potrzeb w sferze emocjonalnej, psychicznej i rozwojowej swojej społeczności – informuje na portalu UMK prof. Arkadiusz Karwacki.
Okazuje się, że wsparcie psychologiczne jest szczególnie istotne w dobie pandemii i przedłużających się lockdownów.
– Zainteresowanie tego typu pomocą pokazuje, że członkowie naszej społeczności borykają się z różnego rodzaju problemami, zarówno w sferze emocji, jak i trudności w radzeniu sobie ze stresem. Nie wszyscy bezboleśnie przechodzą też trwające od ponad roku pandemiczne zamknięcie – tłumaczy dla portalu UMK dr Fopka-Kowalczyk. – Nie skupiamy się jednak wyłącznie na wsparciu i pomocy psychologiczno-psychiatrycznej, działalność interwencyjna jest tylko jedną z wielu naszych aktywności. Chcielibyśmy zaproponować także szeroką ofertę szkoleń, warsztatów i treningów interpersonalnych dla wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem.
Oferta ośrodka będzie opierać się na szkoleniach, warsztatach, kursach, wykładach, spotkaniach i rozmowach. Na ten moment wszystkie tego typu aktywności odbywać się będą on-line. Dziś, tj. 12 kwietnia, rozpoczął się Tydzień Inauguracyjny. Więcej informacji na stronie ośrodka.
Fot. Andrzej Romański
12 kwietnia 2021 @ 14:14
to nie jest żadne pandemicznie zamknięcie, tylko bezprawne nielogiczne pozamykane w ramach nielegalnej „walki” z mniemaną tzw „pandemią”