Uznana biolożka z belwederską profesurą
Prof. dr hab. Grażyna Dąbrowska z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK dołączyła do grona profesorów belwederskich, czyli takich, którzy tytuł profesorski otrzymali z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
W Monitorze Polskim pojawiło się postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy, w którym przyznaje on tytuł profesora 96 osobom, w tym prof. dr hab. Grażynie Dąbrowskiej, która uzyskała go w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Badaczka ukończyła studia na kierunku biologia Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w 1992 roku. Rok później została zatrudniona na macierzystym wydziale w Pracowni Genetyki, później przekształconej w Zakład, a następnie w Katedrę. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2001 roku na podstawie pracy pt. „Poszukiwanie genów zaangażowanych w fotoperiodyczną indukcję kwitnienia Pharbitis nil Choisy” napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna.
Doktorem habilitowanym jest od 2014 roku, gdy napisała rozprawę „Znaczenie endogennych metalotionein i mikroorganizmów ryzosferowych w obronie roślin przed stresem” na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Katedrą Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK kieruje od 2019 roku. Jest biologiem molekularnym, zajmuje się genetyką roślin od początku istnienia Katedry Genetyki, gdzie zainicjowała i prowadzi badania ukierunkowane m.in. na poznanie mechanizmów warunkujących tolerancję roślin na stresy biotyczne i abiotyczne ze szczególnym uwzględnieniem roślinnej odpowiedzi ścisłej. W badaniach zajmuje się też zagadnieniami z zakresu biotechnologii środowiskowej, usuwaniem zanieczyszczeń metali ciężkich i tworzyw sztucznych z wody i gleby z użyciem mikroorganizmów i roślin.
Jest autorką i współautorką 78 publikacji eksperymentalnych, 22 artykułów przeglądowych oraz czterech podręczników. Zrealizowała 30 projektów, z których sześć dotyczyło badań przedwdrożeniowych. Wiedzę teoretyczną łączy z praktyką – prowadzi także badania, których celem jest opracowanie innowacyjnych, biologicznych rozwiązań do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie, czego wynikiem są trzy uzyskane patenty i dziewięć zarejestrowanych zgłoszeń patentowych.
Osiągnięcia profesor Grażyny Dąbrowskiej były kilkakrotnie docenione przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznaniem tytułu Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw w kategorii zespół naukowy. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Nauka, a trzykrotnie Nagrodą Specjalną JM Rektora UMK w Toruniu „Innowator UMK”.
Badania dotyczące biodegradacji plastiku, zwłaszcza tworzywa PET, zostały zauważone przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Rozwiązanie to zostało wytypowane w 2019 roku jako jedno z 34 ważnych osiągnięć w Polsce i zostało zawarte w publikacji Science in Poland in 34 Snapshots NAWA, która powstała w celu zaprezentowania międzynarodowej społeczności naukowej osiągnięć polskiej nauki oraz promocji Polski jako kraju atrakcyjnego do prowadzenia badań i rozwijania kariery naukowej.
Kto nadaje w Polsce tytuł profesora?
Taki tytuł przyznaje prezydent RP na wniosek Rady Doskonałości Narodowej. Może go uzyskać osoba posiadająca stopień naukowy doktora habilitowanego, która ma ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie (postępowaniu) habilitacyjnym oraz posiada znaczące osiągnięcia dydaktyczne. Tytuł ten potocznie określa się „profesurą belwederską”, od dawnej siedziby głowy państwa, gdzie odbywały się uroczystości wręczenia postanowień o nadaniu tytułu profesora.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl