W hołdzie bohaterom. Toruń uczcił dzień Polskiego Państwa Podziemnego
Przy obelisku na pl. Św. Katarzyny odbyły się wczoraj obchody Dnia Podziemnego Państwa Podziemnego. Ustanowiono go na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.
Uroczystości odbyły się pod obeliskiem poświęconym komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, który znajduje się przy kościele garnizonowym na placu Św. Katarzyny. Wzięli w nich udział toruńscy kombatanci, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych oraz młodzież. W swoim przemówieniu okolicznościowym prezydent miasta Michał Zaleski powiedział:
Trzeba pamiętać o ludziach, którzy potrafią powiedzieć „nie”, kiedy coś złego grozi im samym oraz ich krajowi. Tak było w 1939 roku, kiedy już 27 września, mówiąc stanowcze „nie” okupantom, utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Do 1945 jego siły zbrojne były aktywne, cały czas w walce, potwierdzając w ten sposób, że Polki i Polacy chcą wolności.
Prezydent zwrócił uwagę na obecność młodzieży podczas uroczystości:
W pewnym momencie szkolnej edukacji sięgną oni po lekturę pt. „Kamienie na szaniec” i być może przyjdą wtedy również pod ten toruński obelisk. Dla nas i dla nich on zawsze pozostanie autentycznym, toruńskim i pomorskim kamieniem rzuconym na szaniec polskiej niepodległości.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ustanowiono w 1998 roku. Upamiętnia on powstanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej – Służby Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem tajnych struktur obejmujących całą okupowaną Polskę, które od 1944 roku znane są pod nazwą „Polskie Państwo Podziemne”. Toruń w tych strukturach należał do Okręgu IV „Zachód”.
Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na tym, że było to jedyne tak zorganizowane państwo w Europie podczas okupacji. Miało polskie sądownictwo i szkolnictwo – wszystko działające w konspiracji, a przede wszystkim stworzona została Armia Krajowa – jedyna taka armia w Europie. Warto o tym mówić i to upamiętniać – powiedziała Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. – Toruń jest jednym z niewielu miast, które od kilkunastu lat, za przyczyną gen. Elżbiety Zawackiej organizuje te uroczystości. Pierwsze odbywały się przy kamieniu poświęconym Armii Krajowej na pl. Rapackiego, a od 2008 roku, kiedy został odsłonięty pomnik Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, spotykamy się na pl. Św. Katarzyny.