W którym polskim mieście przeklina się najczęściej? Toruń w pierwszej dziesiątce
Badanie przeprowadzone przez platformę edukacyjną Preply wyłoniło miasta, w których Polacy najczęściej przeklinają, oraz dostarczyło ciekawych spostrzeżeń na temat używania wulgaryzmów w Polsce. Według wyników badania, Toruń znalazł się w pierwszej dziesiątce miast, w których mieszkańcy przeklinają najczęściej.
Badanie
Badanie objęło ponad 1500 mieszkańców 19 największych miast w Polsce i miało na celu ustalenie, w których miastach przekleństwa są najczęściej używane, w jakich sytuacjach Polacy powstrzymują się od używania wulgaryzmów, a także kto często jest celem przekleństw, a kto okazuje największą tolerancję wobec tych kontrowersyjnych słów.
Gdzie przeklina się najczęściej oraz najrzadziej?
Okazało się, że miastem, w którym przeklina się najczęściej, jest Gdynia. Przeciętny mieszkaniec tego miasta używa przekleństw średnio 31 razy dziennie. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz z liczbą przekleństw wynoszącą średnio 29 razy dziennie. Trzecie miejsce przypadło Szczecinowi, gdzie przeklinanie występuje średnio 23 razy dziennie. Spośród 19 przebadanych miast, mieszkańcy Częstochowy i Gliwic przeklinają najrzadziej.
– Dodatkowo odkryliśmy, że mężczyźni używają przekleństw częściej (22 razy dziennie) niż kobiety (15 razy dziennie), a młodsze pokolenia mają większą skłonność do używania wulgarnego języka. Średnio Polacy w wieku od 16 do 24 lat przeklinają 27 razy dziennie, podczas gdy respondenci w wieku 35-44 lat przeklinają 12 razy dziennie – informuje platforma Preply
Ile wynosi średnia krajowa liczba przekleństw dziennie?
Wyniki badania pokazują, że typowy Polak używa wulgarnych słów średnio 19 razy dziennie. Okazuje się, że Polacy przeklinają częściej w towarzystwie znajomych (26,47%) niż w domu (25,02%). Ponadto, Polacy częściej przeklinają sami do siebie (36,80%) niż do kogokolwiek innego.
Toruń na tle innych miast
Analiza ankiet wykazała, że średnia liczba przekleństw w ciągu dnia w Toruniu i Gdańsku wynosi 14 razy, plasując te miasta ex aequo na dziesiątym miejscu w rankingu.
Badanie Preply dostarczyło ciekawych spostrzeżeń na temat stosunku Polaków do przekleństw. Mimo że przeciętny Polak używa wulgaryzmów stosunkowo często, wyniki badania pokazały również, że istnieje zróżnicowanie w tym zakresie między poszczególnymi miastami.

Więcej dokładnych wniosków z badań znajdziesz tutaj.