W przyszłym tygodniu Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Co w programie?
Od 22 do 24 września w Toruniu będzie odbywał się 8. Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Tytuł tegorocznej edycji to „Granice polityczności: Realia, Strategie, Interesy”, zaś gościem honorowym jest Socjalistyczna Republika Wietnamu, którą w Toruniu będzie reprezentować ambasador Wietnamu w Polsce, Nguyen Hung.
Kongres na stałe wpisał się w mapę najistotniejszych wydarzeń naukowych w Europie. Zeszłoroczna edycja, pomimo trudnej sytuacji pandemicznej, zgromadziła rekordową liczbę 680 uczestników. Tym razem spotkanie przybierze trzy formy: stacjonarną, hybrydową i sieciową. Główne dni Kongresu to 22, 23 i 24 września, jednak imprezy towarzyszące, panele zdalne i webinary będą odbywać się do końca października.
W środę 22 września o 10:00 w Galerii 44 przy ul. Lubicka 44 rozpocznie się seminarium organizowane przez czasopismo naukowe „Polish Political Science Yearbook” dotyczące tematyki samorządowej. O 12:30 w tym samym miejscu swoje spotkanie będzie mieć periodyk „Nowa Polityka Wschodnia”. Natomiast na Wydziale Ekonomii UMK, ul. Gagarina 11 zorganizowane zostanie seminarium o walorach inwestycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie odnawialnych źródeł energii. Początek o 11:00
Na ten dzień zaplanowano również dwa wydarzenia kulturalne. Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na pokaz filmów wietnamskich. Będzie można zobaczyć dwie produkcje: o 13:00 „Song Lang”, a o 15:00 „Dad, I’m sorry”. Natomiast w Dworze Artusa od 14:00 spotkanie z kulturą tajską. W programie pokaz filmu tajskiego, warsztaty masażu i degustacja lokalnych potraw. Na obie imprezy wstęp jest wolny.
Sesję otwarcia Kongresu zaplanowano w czwartek. Rozpocznie się ona o 10:30 w Dworze Artusa. Najpierw głos zabierze prof. dr hab. Joanna Marszałek-Kawa – przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu. Następnie gości przywitają dr Adam Marszałek – prezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku oraz prof. Tadeusz Iwiński, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej. Po nich głos zabiorą przedstawiciele władz miasta i regionu na czele z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, marszałkiem Piotrem Całbeckim i prezydentem Michałem Zaleskim, a także rektor UMK, prof. Andrzej Sokala.
Po wystąpieniu dr Tomasza Kobzdeja, dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ, wypowiadać się będą goście. Najpierw swoje przemówienie wygłosi Nguyen Hung – ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce, potem zaś wystąpią między innymi ambasadorowie Uzbekistanu, Pakistanu, Korei Północnej, Kazachstanu, Tajlandii, Azerbejdżanu i Iraku, a także konsul generalny Chin. Po nich nastąpi wykład inauguracyjny. O 13:00 przerwa obiadowa, a godzinę później rozpoczną się prace panelowe w Urzędzie Marszałkowskim dotyczące między innymi strategii politycznych współczesnej Azji czy znaczenia regionu Indo-Pacyfiku we współczesnych stosunkach międzynarodowych, a także perspektywy Polski wobec Azji.
O 19:00 w Zajeździe Staropolskim przy ul. Żeglarskiej 10/14 odbędzie się uroczysty bankiet wydawany wraz z Dziekanem WNPiSM UW prof. Danielem Przastkiem,
W piątek prace w grupach panelowych zaplanowano od 8:00 do 14:00. Podejmowane będą między innymi problemy bezpieczeństwa we współczesnym świecie, kwestie kultury Dalekiego Wschodu, sprawy związane z systemami politycznymi Azji, O 10:00 odbędzie się spotkanie dla inwestorów zainteresowanych wejściem na rynek wietnamski.