Wieżowiec w Toruniu. „Budowa planowana jest w obszarze chronionym”
Wieści o powstaniu pierwszego wysokościowca w Toruniu elektryzują opinię publiczną. Radni zgodzili się na tą inwestycję, ale jak się okazuje – wieżowiec w Toruniu miałby powstać w granicach obszaru chronionego Natura 2000. Przeciwko budowie drapacza chmur protestują działacze ze Stowarzyszenia Wolna Winnica. Interwencję podjęli także toruńscy radni.
Pierwszy wieżowiec w Toruniu to inwestycja, której rozpoczęcie wydaje się coraz bardziej realne. We wrześniu 2020 r. radni przyjęli uchwałę dla MPZP tego terenu i tym samym zgodzili się na budowę w tym miejscu budynku wysokościowego do 80 metrów. Teraz trwają intensywne prace nad wydaniem pozwolenia na budowę wysokościowca. Kompleks budynków mieszkalnych miałby powstać w pobliżu mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej na powierzchni blisko 2,4 ha. Pierwszy wieżowiec w Toruniu zamierza wybudować spółka GVD CT z siedzibą w Kielcach. Obiekt ma mieć 78 metrów i 25 kondygnacji.
Wieżowiec w Toruniu w Naturze 2000
Okazuje się jednak, że drapacz chmur miałby powstać… na obszarze chronionym Natura 2000. Stanowczy protest przeciwko budowie wieżowców w obszarze chronionym podjęli działacze ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
– Powinniśmy mieć możliwość kontaktu z naturą i odetchnięcia świeżym powietrzem. Działka jest prywatna, teren zostanie po prostu zniszczony i mieszkańcy nie będą mieć do niego dostępu, przynajmniej w jakimś częściowym zakresie. W samym obszarze Natura 2000 objętym przepisami ochrony ptaków, siedlisk i przelotów, migracji stawiamy taki wysokościowiec – mówili dla Radia PiK Joanna Żuchowska i Piotr Marach ze Stowarzyszenia Wolna Winnica.
Miejska Pracownia Urbanistyczna nie zamierza zmieniać planów inwestycyjnych. Zaskakujący jest także komentarz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
– To przedsięwzięcie, po zastosowaniu przez nas działań minimalizujących, nie wpłynie znacząco negatywnie na Obszar Natura 2000, to jest Dolina Dolnej Wisły – mówi dla Radia PiK Anna Gondek, rzecznik prasowy RDOŚ w Bydgoszczy.
Toruńscy radni nie zamierzają jednak zostawić tak tej sprawy. Przypominają, że na sesji w 2020 r., gdy podejmowano MPZP dla obszaru „Winnicy” na którym ma powstać toruński wieżowiec, padły bardzo niejasne odpowiedzi, co do planowania budynku w granicach obszaru chronionego. W związku z tym Piotr Lenkiewicz, Margareta Skerska-Roman i Bartosz Szymański złożyli w środę 8 marca wniosek do bydgoskiego RDOŚ-u.
– W trakcie prac nad planem w 2020 r. pytaliśmy o faktyczną na tym terenie linię przebiegu obszaru Natura 2000. Ówczesne odpowiedzi, dość nieprecyzyjne, skłaniały nas ku założeniu, że obszar inwestycji jest poza terenem chronionym. Dziś, również dzięki Radzie Okręgu Jakubskie-Mokre VI kadencji wiemy, że planowana budowa jest w obszarze chronionym – argumentują w piśmie toruńscy radni.
Wnioskodawcy oczekują od RDOŚ przedstawienia kompleksowej analizy oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, podania podstaw prawnych, na podstawie których decyzje środowiskowe RDOŚ wyłączają z ochrony teren Natura 2000, podania konsekwencji dla inwestora, jeśli swoimi działaniami zdegraduje on ekosystem i wymienienia działań, jakie RDOŚ zamierza podjąć, aby zabezpieczyć cenny przyrodniczo teren w trakcie procesu inwestycyjnego.
Do tematu będziemy wracać, a więcej pisaliśmy o nim tutaj:
Łukasz Lutowski
6 stycznia 2024 @ 23:06
Toruń ma centrum (starówka)
Tego nie można niszczyć.
Toruń się rozwija więc stąd ta lokalizacja .
Popieram
Piotr
28 maja 2023 @ 12:38
Bagno toruńskie to jedno z piękniejszych miejsc w Toruniu właśnie dlatego, że jest naturalne i dzikie. Po cholerę tam wieżowiec? Kto się na to zgodził i czy kiedykolwiek tam był?
Jan
13 marca 2023 @ 18:53
Ciekawe kto zadecydował o tym aby zacząć budowę w tym miejscu