100 lat ochrony Lasu Piwnickiego
W czwartek, 26 września, odbyły się uroczystości upamiętniające stulecie ochrony jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski – Lasu Piwnickiego. W wydarzeniu, które miało miejsce w rezerwacie niedaleko Torunia, uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Podczas ceremonii odsłonięto tablicę poświęconą pamięci botanika profesora Adama Wodziczki oraz badaczy i leśników, których działania przyczyniły się do ochrony tego wyjątkowego terenu.
– To wyjątkowe miejsce od 100 lat jest pieczołowicie chronione i nadzorowane przez leśników. Dzisiejsza uroczystość to dobra okazja, by uczcić uczonego głęboko związanego z ochroną przyrody, człowieka, dzięki któremu Las Piwnicki zachował swój obecny kształt – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Początki formalnej ochrony Lasu Piwnickiego sięgają 1924 roku, kiedy to ówczesny wojewoda pomorski zakazał wyrębu drzew na tym obszarze. Dziś rezerwat zajmuje prawie 37 hektarów i słynie z wiekowych, 300-letnich dębów, grabów oraz łęgów olszowych. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zbadanych rezerwatów przyrody w Polsce.
Las Piwnicki pełni także funkcję ważnego obszaru badawczego. Na przestrzeni lat prowadzono tam liczne badania, czego efektem jest ponad 300 publikacji naukowych. Na terenie rezerwatu znajduje się również zabytkowy dworek myśliwski, niegdyś będący siedzibą Stacji Ekologii Roślin Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W ramach obchodów jubileuszu leśnicy z Nadleśnictwa Toruń złożyli wniosek o powiększenie rezerwatu o dodatkowe 6 hektarów.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl