Ambulans przed Urzędem Marszałkowskim. Jutro kolejna akcja krwiodawstwa

Już jutro (21 lipca) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu kolejny raz stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Będzie to kolejna okazja do honorowego oddania krwi. Akcja odbywa się w każdy trzeci czwartek miesiąca.

W ambulansie krew będzie można oddać w godz. 13:00 – 17:00. Tym razem wizycie ambulansu towarzyszyć będzie akcja “Bo tętni w nas dobro”, podczas której będzie można m.in. wykonać przypinkę lub bransoletkę promującą krwiodawstwo i zrobić pamiątkowe zdjęcie na specjalnej platformie świetlnej.

– Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Ambulans przed Urzędem Marszałkowskim można znaleźć w każdy trzeci czwartek miesiąca. W 2022 r. będzie to kolejna taka akcja. Poniżej przedstawiamy harmonogram pozostałych w 2022 r.:

  • 18 sierpnia
  • 15 września
  • 20 października
  • 17 listopada
  • 15 grudnia.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.