Dożynki wojewódzkie już w ten weekend. Miasto podziękuje wsi
Już w najbliższy weekend w Toruniu odbędą się dożynki województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku nietypowo, bo święto plonów zawita do miasta. Z tej okazji zapanuje tu wiejski klimat, m.in. za sprawą dożynkowego korowodu, który przejdzie starówką oraz kiermaszy z tradycyjnym jedzeniem i rękodziełem.
Pierwszego dnia (28 sierpnia – sobota) zaplanowano koncerty na toruńskiej starówce i plenerowej scenie na Jordankach. Wystąpią raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel. Natomiast w Teatrze Horzycy odbędzie się gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi.
Dzień później (29 sierpnia – niedziela) odbędzie się część oficjalna. W Parku Pamięci odsłonięta zostanie instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w czasie tzw. zbrodni pomorskiej. W katedrze śś. Janów odbędzie się uroczysta msza dożynkowa, po której ulicami starówki przejdzie korowód. Pochód dotrze na Jordanki, gdzie ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne. Całość zakończy się występem zespołu Golec uOrkiestra.
Pełen program wydarzenia dostępny jest tutaj.
Dożynkowe atrakcje rozplanowano więc na dwa dni – sobotę i niedzielę. Organizacją wydarzenia zajmuje się samorząd województwa wspólnie z diecezją toruńską. Współgospodarzami są powiat toruński i miasto Toruń.
– Cieszę się bardzo, że tegoroczne dożynki wojewódzkie odbywają się w samym centrum miasta. Ta symboliczna przestrzeń powinna nam przypominać, że przyszłość każdego z nas, niezależnie, jaki zawód wykonujemy, w znacznym stopniu zależy od przyszłości rolnictwa. Bo wszyscy jesteśmy konsumentami dóbr w pocie czoła wypracowanych na kujawsko-pomorskiej ziemi. Jako córka inowrocławskiego piekarza i wnuczka gdańskiego cukiernika pochylam się z szacunkiem nad świeżo wypieczonym bochenkiem dożynkowego chleba. Oby nigdy nam go nie zabrakło – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
– Praca rolnika jest szczególna – jej warsztatem jest ziemia, niepowtarzalny dar natury, wymagający cierpliwości i zaangażowania nie tylko gospodarza, ale wszystkich członków rodziny. Dlatego pragnę powtórzyć za patronem naszego województwa, świętym Janem Pawłem II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Znam ten trud z pierwszej ręki – przez dom rodzinny, rodziców i brata, oraz przyjaciół, kiedyś kolegów ze szkolnych ław, dziś rolników – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W planach wydarzenia jest także piknik w Muzeum etnograficznym oraz wystawa maszyn rolniczych.
zdejmij kaganiec
26 sierpnia 2021 @ 08:46
dożynki? codziennie 1-3 rolników odbiera sobie zycie.
PiS PO dożyna polska wieś.
Chcesz jeść? szanuj polską wieś.