Dożynki wojewódzkie w Grudziądzu za nami
Święto Plonów w Grudziądzu dobiegło końca. W dożynkach wojewódzkich wzięli udział marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, radni województwa, biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy lokalni, duchowni, reprezentacje środowiska akademickiego, wojska i pozostałych służb mundurowych. Zostały one zorganizowane przez samorząd województwa i diecezją toruńską oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz.
– Chwała wam za to, że wasza miłość do ojczystej ziemi jest wciąż silniejsza niż przeciwności, które napotykacie w swojej pracy. Polski chłop nigdy się nie poddał i nigdy ojcowizny nie opuścił – mówił do zgromadzonych dziś w Grudziądzu rolników marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do unijnej wspólnej polityki rolnej stwierdzając, że wynikające z niej wsparcie dla polskiego rolnictwa jest często niedostosowane do realiów. Dodał, że politycy wszystkich szczebli, w Polsce i w Europie, mają obowiązek dołożyć wszelkich starań, by głos rolników był słyszalny i brany pod uwagę. – Dopłaty bezpośrednie? Tak, ale co z dochodem gwarantowanym dla najmniejszych gospodarstw? Jeśli wieś się wyludni, zostaniemy jako naród odarci z wielkiej wartości jaką jest związana z nią tradycja i kultura. Warto rozmawiać z rolnikami, warto się wsłuchać w ich głos! W imieniu mieszkańców województwa dziękuję za każdy zebrany kłos, za każdą kroplę potu, za pokonywanie przeciwności. Miasto ma za co dziękować wsi. Chwała wam i szczęść wam Boże – w waszych domach, w rodzinach, w gospodarstwach i na waszych wioskach! – zakończył swoje wystąpienie gospodarz województwa.
– To wy budujecie wspólnotę, jesteście filarami rodzin, to wy stoicie na straży tradycji, to również wy dokładacie się do tego chleba, którego oby nam nigdy nie zabrakło – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska podkreślając rolę wiejskich kobiet.
– Grudziądz jest dumny i zaszczycony, że może was gościć w tym pięknym miejscu – powitał wszystkich zgromadzonych prezydent miasta Maciej Glamowski. – Zapraszam wszystkich do grudziądzkiego muzeum Flis, gdzie prezentowana jest wystawa o tym, jak tworzy się z ziarna chleb.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w bazylice w Grudziądzu, a korowód dożynkowy przeszedł następnie ulicami miasta na Błonia Nadwiślańskie. To tam zgromadzone były wszystkie atrakcje tego dnia – kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy i pokazy służb mundurowych, konne pokazy kaskaderskie i wystawa maszyn rolniczych. „Wisienką na torcie” był koncert zespołu Enej.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl