Dożynki wojewódzkie w Toruniu za nami. Co się działo?
Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego za nami. Tegoroczne święto plonów odbyło się w Toruniu, którego ulicami przeszedł korowód dożynkowy. Jak przebiegały uroczystości?
Toruńskie dożynki trwały od soboty do niedzieli. W programie wydarzeń znalazła się m.in. uroczystość w Parku Pamięci, podczas której odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom wsi zamordowanym w czasie tzw. zbrodni pomorskiej. Następnie odbyła się msza święta w katedrze św. Janów, a po niej barwny korowód przeszedł ulicami toruńskiej starówki na Jordanki, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia.
– Ten symboliczny bochen chleba miałem zaszczyt przyjąć w imieniu wszystkich mieszkańców województwa. Przyjmuję go z czcią i wiarą i wielką wdzięcznością. Przyrzekam dzielić ten chleb sprawiedliwie, tak żeby nie zabrakło dla nikogo, a szczególnie dla potrzebujących. Dziękuję wszystkim rolnikom za tegoroczne zbiory – mówił podczas ceremonii przekazania chlebów z tegorocznego ziarna marszałek Piotr Całbecki. – W tym chlebie zawarte są nie tylko trud i wysiłek całych rodzin, setek tysięcy osób pracujących w rolnictwie w naszym województwie, ale też miłość do ojczystej ziemi, do ojcowizny, do tej ziemi przekazywanej z pokolenia na pokolenie, tak umiłowanej przez naszych przodków, że oddawali za nią życie. Pięknie napisał Norwid: „Ojczyzna to ziemia i groby”. Nie byłoby naszej ojczyzny gdyby nie ci, którzy o tę ziemię dbają, nie byłoby nas Polaków. Rolnicy są solą tej ziemi!
– Wieś to miejsce, w którym wszyscy mamy swój początek. Wieś to miejsce, w którym, jak chciał Cyprian Kamil Norwid, z szacunkiem odnosimy się do chleba: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba tęskno mi, Panie”. To są piękne słowa, które powinny być wryte w nas – stwierdziła w swoim wystąpieniu przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
– Życzę rolnikom, by za ich trudną pracę spotykała ich godziwa zapłata. Aby praca na roli zapewniała waszym rodzinom godne i dostatnie życie. Zapytałem starostów dożynkowych co daje praca na roli. Odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła i ucieszyła: daje poczucie wolności, daje poczucie bezpieczeństwa i daje poczucie bycia z naturą. To piękne! Powodzenia i szczęść Boże! – mówił z plenerowej sceny na Jordankach starosta toruński Marek Olszewski.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert zespołu Golec uOrkiestra. Tegorocznym dożynkom towarzyszyły także konkursy na wieńce dożynkowe. Jednym z laureatów zostało sołectwo Strużal z powiatu toruńskiego (gm. Chełmża). Przyznana została też nagroda Agricola – Syn Ziemi.
Przez cały weekend w Muzeum Etnograficznym i na Jordankach obywało się wiele wydarzeń. To m.in. kiermasz rękodzieła i prezentacje pracy rzemieślników wykonujących ginące zawody, pokaz maszyn rolniczych oraz pikniki rodzinne.
Dożynki organizowane były przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz diecezję toruńską. Współgospodarzami wydarzenia były powiat toruński i miasto Toruń. W uroczystościach uczestniczyli także m.in. senator Ryszard Bober, posłowie Jan Krzysztof Ardanowski i Tomasz Lenz oraz wicemarszałekowie województwa Zbigniew Ostrowski i Zbigniew Sosnowski.