Kolejny pomnik w Parku Pamięci odsłonięty. „To miejsce, które przemawia wieloma symbolami”
W sobotę w toruńskim Parku Pamięci odsłonięto kolejny pomnik. Tym razem poświęcony bezimiennym ofiarom zbrodni pomorskiej. Po odsłonięciu pomnika uroczystości przeniosły się do CKK Jordanki, gdzie zasłużeni dla organizacji obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy odebrali okolicznościowe medale.
Pomnik pamięci bezimiennych ofiar jest kolejną instalacją w Parku Pamięci w Toruniu. Niedawno odsłonięto tam pomnik poświęcony zamordowanym w ramach zbrodni pomorskiej mieszkańcom wsi.
– Od trzech lat odsłaniamy kolejne karty prawdy o tej zbrodni. Park Pamięci to miejsce, które przemawia wieloma symbolami, przestrzenią, rzeźbami. Ostatnia stacja tej drogi krzyżowej to stacja nadziei. Pod płaczącą wierzbą od dziś czas wyznaczać będą krople wody, krople życia. To one, wypływając z martwej białej skały i rozbijając się o ostrze mroków ludzkiej bezduszności, w końcu to ostrze stępią. Śmierć nie zwycięży, nigdy nie pokona sumienia człowieka. Każda kropla to wspomnienie kolejnej ofiary. Wspomnienie wołające do naszych sumień o przebaczenie i dobro, o oddalenie nienawiści, o zburzenie murów – mówił w swoim wystąpieniu w Parku Pamięci marszałek Piotr Całbecki.
W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział także biskup toruński Wiesław Śmigiel. Autorem pomnika jest artysta Zbigniew Mikielewicz.
– Na zastygły metal – symbol przemocy i okrucieństw jakich dopuścili się niemieccy członkowie Selpstschutzu wobec swoich polskich sąsiadów – spada kropla wody. Ta kropla to szczególny znak żywej pamięci o niewinnych ofiarach hodowanej latami nienawiści. Nienawiści, której efektem było wymordowanie dziesiątków tysięcy ludzi za to, że byli Polakami, a następnie zatarcie śladów zbrodni. Rytm spadających kropel ma nie tylko przypominać o straszliwej zbrodni, która zmieniła życie mieszkańców tego regionu, ale jest też wskazaniem do podejmowania trudu w celu przywrócenia imion nieznanych ofiar. Zdaje się mówić: szukajcie nas. Żmudne odnajdywanie śladów, mozolne zbieranie szczątków informacji powoli uzupełnia niedokończony obraz tamtych wydarzeń. Biały kamień, symbol niewinnej ofiary, zastygły w momencie upadku, jest przestrogą, że podsycanie negatywnych emocji może doprowadzić do nowych zbrodni. Zdaje się mówić nam: zważcie na to, jak myślcie o drugim człowieku – tak opisuje swoją nową instalację artysta.
Uroczystości z Parku Pamięci przeniosły się do CKK Jordanki, gdzie zasłużeni dla organizacji obchodów stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy odebrali z rąk gospodarza województwa wybite z tej okazji okolicznościowe medale. Wydarzeniu towarzyszył koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.