Pieniądze na projekty społeczne NGO-sów z RPO
Organizacje pozarządowe, czyli niezależne od państwa podmioty, działają na rzecz dobra pu-blicznego lub wspólnego. Odgrywają ważną rolę w społeczeństwie obywatelskim, ponieważ reprezentują interesy różnych grup społecznych. Realizują cele kulturalne, edukacyjne, społeczne, ekologiczne itp., a także współpracują z władzami publicznymi i innymi sektorami. NGO-sy mogą wpływać na kształtowanie polityki publicznej, monitorować jej realizację i oceniać skutki. Mogą również dostarczać usługi publiczne lub uzupełniać je, np. w zakresie pomocy społecznej, opieki zdrowotnej, kultury czy sportu.
Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspiera NGO-sy w ich działaniach. Przedstawiciele trzynastu organizacji pozarządowych odebrali umowy o dofinansowanie projektów w dziedzinie usług społecznych. Z beneficjentami spotkali się marszałek Piotr Całbecki, radna województwa Katarzyna Lubańska i dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Krystyna Żejmo-Wysocka.
– W ostatnich dwóch latach na realizację przedsięwzięć w różnych dziedzinach przekazaliśmy instytucjom trzeciego sektora 7 milionów złotych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Cieszę się, że dzięki tym pieniądzom organizacje te utrzymują na wysokim poziomie i rozwijają swoją ofertę, w tym ofertę wsparcia adresowaną do osób starszych i osób z niepełnosprawnościami .
W Toruniu wsparcie otrzymały dwie fundacje. Pierwsza to Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi w Toruniu. Celem jej projektu pt. „Domowe dziecięce specjalistyczne usługi opiekuńcze z Nadzieją II” jest ich organizacja w miejscu zamieszkania dla 10 dzieci w wieku 7-16 lat z niepełnosprawnościami. Planowana jest realizacja łącznie 360 godzin zajęć indywidualnych dla 10 beneficjentów. Projekt zakłada świadczenie usług: fizjoterapeutycznych, masażysty, terapię integracji sensorycznej, oligofrenopedagogicznych i pedagogicznych. Wysokość dofinansowania to 50.000 zł. Druga to Fundacja Gospodarcza Pro Europa, która otrzymała 31.800 zł na projekt Aktywny senior w Gminie Dąbrowa Biskupia. Grupę docelową dla projektu stanowi 20 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zamieszkujących obszar gminy Dąbrowa Biskupia. Dla uczestników planuje się: warsztaty arteterapii, sportowe np. nordic walking, grę w bule, ćwiczenia ogólnorozwojowe dla seniorów; informatyczne – przede wszystkim nauka praktycznych umiejętności posługiwania się internetem i mediami społecznościowymi. Zorganizowane będą także dwa spotkania integracyjne.
Przypieczętowane właśnie dofinansowanie posłuży także m.in. do zorganizowania przez włocławską Fundację Ładowarka zajęć i sąsiedzkiej grupy wsparcia z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i ich rodzicach, stworzenia przez harcerzy klubu seniora w Smerzynie w powiecie żnińskim (z zajęciami rehabilitacyjnymi i warsztatami kreatywnymi) oraz do zapewnienia przez regionalny oddział Polskiego Czerwonego Krzyża domowych usług opiekuńczych w powiatach toruńskim, aleksan-drowskim i golubsko-dobrzyńskim.
Łączna wartość dotacji przekracza pół miliona złotych. Źródłem finansowania jest Regionalny Program Operacyjny 2014-2020.