Szlachetna Paczka. Rodziny z powiatu toruńskiego wciąż czekają na darczyńców

Akcja poszukiwania darczyńców w ramach akcji Szlachetna Paczka zbliża się ku końcowi. Wsparcie dla wybranych rodzin można deklarować tylko do 9 grudnia. Najwięcej rodzin czeka na wsparcie m.in. w województwie kujawsko-pomorskim. Paczkę można przygotować samodzielnie lub w grupie. W gminach Chełmża i Czernikowo na pomoc wciąż czeka 6 rodzin.

Szlachetna Paczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Akcja opiera się na współpracy wolontariuszy z darczyńcami, a jej celem jest dotarcie do osób potrzebujących i mądra pomoc. Mądra, bo oparta na szukaniu systemowych rozwiązań wsparcia i przygotowywaniu pomocy dedykowanej. Rodziny otrzymują nie tylko wsparcie rzeczowe, którego faktycznie potrzebują, ale także życzliwość i możliwość pracy z wolontariuszami, szukającymi dla nich sposobów na wyjście z kryzysu.

Szlachetna Paczka. Jak można pomóc?

Każdego roku tworzona jest baza rodzin potrzebujących, z których każdy chętny może wybrać jedną i zostać jej darczyńcą – a następnie przygotować świąteczną paczkę. Wystarczy w pierwszym kroku wybrać województwo, a następnie podążać za kolejnymi instrukcjami. W paczce powinny znaleźć się rzeczy z listy potrzeb rodziny, którą można sprawdzić w opisie każdej z nich. Na każdym etapie można liczyć na pomoc wolontariusza, opiekującego się daną rodziną. Paczkę można przygotować z własną rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Mogą ją także przygotowywać organizacje, firmy czy szkoły. Po skompletowaniu należy ją zapakować i dostarczyć do odpowiedniego magazynu, przypisanego do wybranej rodziny. Wszystkie niezbędne szczegóły można znaleźć na stronie Szlachetnej Paczki.

Rodziny można wybierać tylko do 9 grudnia. Niestety wciąż niemal 2,5 tys. rodzin czeka na zadeklarowanie pomocy. Jednym z województw, gdzie rodzin bez darczyńców jest najwięcej, jest kujawsko-pomorskie. W naszym powiecie to głównie gminy Chełmża oraz Czernikowo. W Toruniu i okolicach z kolei na pomoc wciąż czekają 22 rodziny.

Rodziny z Torunia bez darczyńców. Komu można pomóc?

Listę rodzin z Torunia i okolic bez darczyńców można sprawdzić na stronie bazy rodzin w wybranej lokalizacji. Rodziny czekające na darczyńców pogrupowane są ze względu na lokalizację magazynu – Uniwersytet, Wrzosy, Mokre, Starotoruńskie i Rubinkowo. Problemy dotykające toruńskich rodzin to głównie osamotnienie, choroba i niepełnosprawność. Na pomoc czeka np. pani Aneta – samotnie wychowująca trójkę dzieci, których ojcu odebrano prawa rodzicielskie czy Dorota z czwórką dzieci, których ojciec uzależniony jest od narkotyków. Pomóc można także Rafałowi, który samotnie wychowuje dwójkę dzieci, po tym jak ich matka uległa zaczadzeniu. Rodzin z Torunia czekających na pomoc jest jednak znacznie więcej – a czasu na zadeklarowanie dla nich pomocy coraz mniej.

Co roku do akcji Szlachetnej Paczki włączają się sportowcy, aktorzy czy celebryci. W tym roku Szlachetną Paczkę przygotowują m.in. Anna Lewandowska, Mikołaj Roznerski, Paweł Fajdek czy piłkarskie reprezentacje Polski.

Anna Lewandowska przygotowuje Szlachetną Paczkę. Fot. materiały Szlachetnej Paczki