Wysłuchanie przed głosowaniem
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dobrym sposobem na to, by poznać kandydatów i ich poglądy, są wysłuchania obywatelskie, organizowane przez Społeczny Komitet Wyborców oraz Obywatelski Toruń. Na czym polegają?
Te wybory są ważne dla przyszłości Europy, dlatego istotne jest, aby umożliwić mieszkańcom pełną wiedzę i potrzebę w nich udziału. Bliższe poznanie kandydatów ma ułatwić wyborcom podjęcie decyzji przy urnach wyborczych.
Chcemy, by obywatele, poznając kandydatów wpływali na wybór niekoniecznie sugerując się jedynie kolejnością ustaloną przez partie na listach wyborczych, bo jak wiemy w tych wyborach liczą się wszystkie oddane głosy na liście – wyjaśnia Danuta Stępkowska ze stowarzyszenia Obywatelski Toruń. – My, bezpartyjni i niezaangażowani w kampanię wyborczą Członkowie stowarzyszenia Obywatelski Toruń bierzemy udział w akcji Społecznych Komitetów Wyborców – Obywatele Mają Głos, której zasadniczym elementem są wysłuchania publiczne kandydatów na europosłów. Scenariusz wysłuchań przewiduje zadawanie pytań z wcześniej przygotowanej i upublicznionej listy.
Podczas każdego z wysłuchań ilość uczestników i organizatorów to ok. 20-40 osób. Wysłuchania są otwarte dla publiczności. Publiczność bierze udział w zadawaniu pytań, pytania mogą być też zadawane zdalnie przez internet. Pierwsze z cyklu wysłuchań odbędzie się w poniedziałek 13 maja w sali konferencyjnej “Katarzynka” – Hotel Filmar o 16:00.
– Zaprosiliśmy kandydatów z regionu. Lewicę będzie reprezentować Marek Jopp – dodaje Stępkowska. – Oczekujemy na odpowiedź kandydatów z listy Trzeciej Drogi. Zwróciliśmy się do przedstawicieli ugrupowań prodemokratycznych z prośbą o przekazanie naszej informacji do wszystkich kandydatów z naszego okręgu kujawsko-pomorskiego, którzy zostali zgłoszeni na listy wyborcze, by zechcieli wziąć udział w wydarzeniu. Apelujemy o obywatelską postawę. Proszę państwa, bądźmy społeczni! Niech znowu zachwyci nasza osiągnięta frekwencja!
Ekspertami będą dr Rafał Willa i dr hab. Marcin Czyżniewski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Spotkanie będzie moderować Zofia Matylda Czerwińska.
Zaangażowanie obywateli w kampanię i wybory parlamentarne w październiku 2023 roku zaowocowało rekordową frekwencją i zmianą władzy – podkreślają współorganizatorzy ze stowarzyszenia Obywatele Mają Głos. – Wierzymy, że również w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele i obywatelki, świadomi i świadome wpływu na politykę, zainteresują się poglądami, postawami, doświadczeniami i wiedzą tych, których będą wybierać na swoich przedstawicieli. Decyzje podejmowane w Brukseli przez reprezentantów i reprezentantki wszystkich krajów unijnych będą szczególnie ważne wobec wojny na granicy UE, katastrofy klimatycznej, wzrostu popularności partii skrajnie prawicowych i populistycznych, problemów energetycznych, migracyjnych.