XVIII Welconomy Forum otwarte. Kto został wyróżniony?
W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki rozpoczęło się XVIII Welconomy Forum in Toruń. Podczas inauguracji wydarzenia tradycyjnie rozdano nagrody.
Tegoroczna edycja najważniejszego wydarzenia ekonomicznego w regionie odbywa się w formule mieszanej. Dzisiejsze panele odbywają się w budynku CKK Jordanki, z kolei drugiego dnia udostępnione zostaną w internecie nagrane wcześniej dyskusje.
Podczas uroczystego otwarcia głos zabierali zaproszeni goście. Ambasador Litwy w Polsce, Eduardas Borisovas podziękował za współpracę, która utrzymuje się między Toruniem a Litwą i życzył udanych obrad. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział:
Forum odbywa się w wyjątkowym czasie pandemii. Możemy dzielić się obserwacjami na temat rozwoju naszego pięknego kraju. To była swego rodzaju wojna, ta walka była trudna. Pandemia stanowiła swego rodzaju egzamin, który musiała zdać administracja rządowa, ale też uczelnie, szkoły i przede wszystkim służba zdrowia. Ten czas odcisnął na nas swoje piętno.
Marszałek województwa Piotr Całbecki podkreślił, że w naszym regionie sytuacja pandemiczna była trudna:
Nasz region pandemia dotknęła najbardziej, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – zmarło ich 4700. Ale to nie był zły rok dla gospodarki, wzrosły wynagrodzenia w sektorze usług prywatnych i produkcji. Możemy stwierdzić na podstawie wstępnych danych, że PKB najprawdopodobniej wzrosło. Gospodarka naszego województwa także poradziła sobie nie najgorzej, ale potrzebna jest długofalowa strategia. Dlatego przygotowaliśmy strategię przyspieszenia na następne 10 lat – w jej centrum jest człowiek. W najbliższych latach chcemy dorównać pod względem gospodarczym najlepszym regionom. W ramach solidarności samorząd województwa przygotował własny program wsparcia gospodarki i służby zdrowia – to 910 mln zł.
Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał, że za dwanaście lat miasto będzie obchodzić 800-tną rocznicę powstania, natomiast za dwa lata przypada 550-ta rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Zaprosił też uczestników forum do zwiedzenia toruńskiej Starówki, zaznaczając, że dziś przypada najdłuższy dzień w roku.
Oficjalnego otwarcia tegorocznego forum dokonał przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, Jacek Janiszewski:
Zawsze walczyliśmy o przetrwanie. natomiast z trudnością przychodziło nam dalekosiężne planowanie. Im szybciej młodzi ludzie zrozumieją, że trzeba planować, tym szybciej Polska będzie się rozwijać. Pandemia była dla nas strasznie trudnym czasem, ale ważne konferencje ekonomiczne i tak odbyły się w ubiegłym roku. Nasza domena, to spokój, opanowanie. Tworzenie platformy do dyskusji – bez względu na warunki i sytuacje. Tak powinno się postępować w nowoczesnym społeczeństwie, a my w Toruniu mamy do tego kwalifikacje. W sprawach dotyczących naszego województwa musimy odrzucić podziały polityczne.
Swoje przesłania w formie elektronicznej przekazali marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii. Marszałek Grodzki podkreślił, że w tym roku na forum pojawi się sporo paneli związanych z Zielonym Ładem:
Niech wasza konferencja zostanie jak najlepiej wykorzystana dla spraw gospodarczych, dla Zielonego Ładu, dla naszych dzieci i wnuków. Trzeba odrobić stracony czas, który zabrała nam pandemia. Zielony Ład to lepszy transport, neutralność klimatyczna. Potrzebna jest jak najszersza i najlepsza współpraca w tym zakresie. Życzę udanych obrad oraz dobrych, efektywnych wniosków.
Marszałek przypomniał także, że dawniej forum odbywało się w Międzyzdrojach leżących niedaleko Szczecina, który jest rodzinnym miastem Grodzkiego.
Z kolei wicepremier Gowin powiedział:
Ostatni rok był bardzo trudny, ale mogliśmy zaobserwować też pozytywne zjawiska, jak na przykład współpracę międzynarodową w sprawie opracowania szczepionek. Wzrost gospodarczy Polski będzie w tym roku oscylował wokół 4 procent. W kwietniu produkcja wzrosła o ponad 44 procent. Pomoc rządowa dla przedsiębiorców sięga już 225 mld zł.
Tradycyjnie podczas uroczystości wręczono wyróżnienia związane z forum. Nagrodę im. prof. Stefana Mellera otrzymała dr Beata Kaczmarek-Szczepańska z Wydziału Chemii UMK za wynalezienie kosmetyku do pielęgnacji skóry po zmianach nowotworowych.
Ambasadorami Welconomy zostały prezes ZUS prof.dr.hab. Gertruda Uścińska, Małgorzata Oleszczuk- prezes PARP oraz Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Szmaragdem Welconomy wyróżniono prof.dr.hab. nauk medycznych Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć tutaj: