Za nami pierwsza toruńska debata prezydencka
Dziś na antenie TVP Bydgoszcz odbyła się pierwsza debata kandydatów na urząd prezydenta Torunia. Wzięło w niej udział pięcioro kandydatów – zabrakło Sylwii Kowalskiej z My Toruń. Jak wypadli kandydaci?
Kandydaci na urząd prezydenta Torunia usłyszeli pytania w czterech rundach tematycznych. Dotyczyły one m.in. kwestii społecznych i infrastrukturalnych. Potem mogli zadawać pytania między sobą. A na koniec mieli zachęcić wyborców do głosowania na siebie i swoje komitety.
Zbigniew Rasielewski z PiS usłyszał pytanie, jak zachęcić torunian do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. W swojej odpowiedzi zwrócił uwagę, że magistrat wprowadza różnego rodzaju nowe bilety. Zauważył też, że warto zastanowić się nad darmowymi przejazdami w weekendy.
Podczas debaty pojawiły się pytania dotyczące współpracy między Bydgoszczą a Toruniem. Michał Zaleski podkreślił w swojej odpowiedzi, że oba miasta mają ze sobą wiele wspólnego, a drogi między ośrodkami są zapełnione auta. Uważa, że do współpracy nie są konieczne formalne struktury, a dobre sąsiedzkie relacje.
Czy Toruń powinien zabiegać o bezpośrednie połączenie z bydgoskim lotniskiem i czy powinien finansować port lotniczy w Bydgoszczy? Zdaniem Sławomira Mentzena nie jest to konieczne. Kandydat zauważył, że Toruń ma dogodne połączenie m.in. z lotniskiem w Gdańsku. Ponadto miasto ma „złą sytuację budżetową” i nie powinno dokładać się do funkcjonowania bydgoskiego portu.
Jak Irena Paczkowska, kandydatka Kukiz’15 widzi rozbudowę połączeń drogowych między Bydgoszczą a Toruniem? Proponuje np. budowę szybkiego tramwaju w kierunku Fordonu, a po drugiej stronie Wisły – w kierunku lotniska – poszerzenie drogi krajowej nr 10.
Jak wykorzystać Wisłę i tereny nadwiślane? Z takim pytaniem zmierzył się Tomasz Lenz z PO. Zwrócił uwagę, że torunianie czekają od lat na rewitalizację centralnej części Bulwaru Filadelfijskiego. Powinna ona służyć przede wszystkim rekreacji. Zdaniem tego kandydata powinna też powstać wygodna ścieżka rowerową łącząca Skarpę ze Starówką i dalej z Martówką. Proponuje też utworzenie wiślanego kąpieliska w bezpiecznym miejscu.
W przedostatniej rundzie kandydaci mogli zadawać sobie pytania nawzajem. Zaleski zapytań Rasielewskiego o pomysły na budowę mieszkań komunalnych. W odpowiedzi usłyszał, że jest nim m.in. program Mieszkanie Plus.
Lenz zapytał Rasielewskiego o sytuację w urzędzie miasta. Zwrócił uwagę, że pracownicy magistratu są niezadowoleni z tego, jak się ich traktuje. – Nie wiem, skąd ma pan takie informacje – zareagował Rasielewski. – Współpracuje nam się dobrze. Urząd miasta jest dobrze funkcjonującą machiną. To tylko plotka.
Paczkowska zapytała Lenza, czy jako prezydent przyjmie uchodźców z Bliskiego Wschodu. Lenz nie zaprzeczył. Zwrócił uwagę, że w Toruniu studiuje wielu studentów, a w ostatnich miesiącach dochodziło do aktów przemocy na tle narodowościowym. – Mam nadzieję, że się to nigdy już nie zdarzy – mówi kandydat Koalicji Obywatelskiej.
Swoje pytanie Mentzen skierował do Zaleskiego. Zwrócił uwagę na niewielką liczbę inwestycji zagranicznych w Toruniu. Zaleski zwrócił uwagę, ile w ostatnich latach zrealizowano inwestycji np. na ul. Szymańskiego na terenach dawnej Elany i ul. Dworcowej. Wspomniał też o nowym biurowcu Opatrunków oraz kompleksie Neuki na JAR-ze. – Ważne są inwestycje miejscowe – podkreślił. – Zagraniczne są również cenne.
Rasielewski zaś zwrócił się do Zaleskiego, aby ten przedstawił swoją politykę senioralną. W odpowiedzi usłyszał, że w najbliższej kadencji planuje realizację wielu programów z myślą o osobach starszych i ich aktywizacją.
Następnie kandydaci mieli minutę na przekonanie do siebie wyborców. Zaleski zwrócił uwagę, że ofertę wyborczą kieruje zarówno do osób młodszych, jak i starszych, uczących się i pracujących. – Toruń wspina się na szczeblach rozwojowych bardzo intensywnie – mówi Zaleski. – Jest dobrze oceniany przez mieszkańców. 90 proc. jest zadowolonych.
Lenz zachęca torunian, żeby głosowali. – W ostatnich wyborach zaledwie 39 proc. poszło do urn – mówi Lenz. – Idźcie głosować. Teraz macie wybór. Od czterech lat wiele inwestycji w mieście stanęło w miejscu. Mamy dziurę w miejscu Uniwersamu. Toruń stanął w miejscu. Trzeba wreszcie pchnąć Toruń nowe tory.
Całą debatę będzie można obejrzeć wkrótce na TVP Bydgoszcz.