Za nami pierwszy dzień Toruńskiego Kongresu Dialogu
Za nami pierwszy dzień pierwszej edycji Toruńskiego Kongresu Dialogu. Podczas uroczystej ceremonii otwarcia wszystkich uczestników wydarzenia powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski. O tym, jak powinno się współzarządzać miastem opowiedział gość specjalny Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
– Życzę, żebyśmy na tym Kongresie wspólnie wypracowali nowe miasto oparte na nieco innych, bardziej demokratycznych i efektywniejszych ramach współpracy – mówił podczas inauguracji Toruńskiego Kongresu Dialogu prezydent Torunia Paweł Gulewski.
W ceremonii otwarcia udział wzięło ponad 200 osób. Wśród uczestników znaleźli się członkowie rad okręgów, działacze społeczni, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, uczelni wyższych i służb mundurowych. Toruński Kongres Dialogu ma zachęcać do rozmowy i współpracy w kontekście współzarządzania miastem.
– Kongres jest pierwszym krokiem w drodze do budowania miasta współtworzonego – mówił Patryk Wawrzyński, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. dialogu i innowacji miejskich. – W czasie Kongresu chcemy wspólnie stworzyć mapę zagadnień i tematów, w których konsultowanie chcą włączyć się mieszkańcy i mieszkanki Torunia oraz wypracować katalog narzędzi toruńskiej partycypacji. Efekty Kongresu umożliwią prowadzenie konsultacji i dialogu tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom wszystkich osób współtworzących toruńską wspólnotę.\
– Dzisiaj spełnia się moje prawdziwe marzenie jako osoby, która w kampanii mówiła, że dialog trzeba usprawnić, że musimy podreperować proces dialogu, że na nowo musimy zredefiniować kwestie dotyczące partycypacji w wielu wymiarach – powiedział Paweł Gulewski, prezydent Torunia. – Rekomendacje, które zostaną wypracowane staną się podstawą do projektowania elementów uchwały budżetowej na 2025 r. Będą także podstawą do tego, w jaki sposób mamy zaplanować proces konsultacji społecznych. Jedno jest pewne: nie chcemy zostawić tego systemu współpracy, kooperacji i współrządzenia, jaki był do tej pory. Chcemy to zmieniać.
Poznań to miasto, które lideruje w rankingu współzarządzania. W Toruńskim Kongresie Dialogu wziął udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Opowiedział on o tym, jak wdrożono taką inicjatywę w stolicy województwa wielkopolskiego. Podkreślił, że miasto to nie tylko budynki i otoczenie, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy te miasto tworzą.
– Trudno sobie wyobrazić w XXI w. zarządzanie miastem bez woli mieszkańców, zza biurka. To jest już nie do pomyślenia. Podstawą jest praca organiczna u podstaw włączając w to różne grupy społeczne i wzajemny szacunek do tych grup. Na władzach samorządowych spoczywa nacisk, żeby umieć wykorzystywać energię mieszkańców i starać się zarządzać różnymi spojrzeniami, interesami, które się pojawiają. Dlatego też jest całkowicie zasadne, że prezydent Torunia i nowe władze samorządowe realizując zobowiązania względem wyborców zaczynają od wypracowania metod partycypacyjnych – dodał zastępca prezydenta Poznania.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl
Wujo
11 września 2024 @ 12:33
Niestety Gulewski jest tworem marketingowym i nic ponad to. Oczekiwania były duże a jak na razie to tylko czcze gadanie i brak konkretów.