Zawiadomienie do prokuratury przeciw prezydentowi Zaleskiemu. Chodzi o wycinkę na Kępie Bazarowej
Do Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu podejrzenia przestępstwa przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Chodzi o wycinkę drzew na Kępie Bazarowej, dokonaną przy okazji remontu mostu. Społecznicy alarmują, że doszło do znacznego przekroczenia zakresu inwestycji.
Prace nad remontem mostu im. marszałka Piłsudskiego rozpoczęły się jeszcze w 2020 r. W ostatnim czasie w ramach remontu doszło do wycinki drzew na Kępie Bazarowej, ale jej zakres wzbudził niemałe zamieszanie. Dotychczas zielony teren został wycięty w skali, która znacznie przekraczała plany. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wszczęła postępowanie wyjaśniające, a przekroczenie zakresu wycinki potwierdziła kontrola w terenie. Oprócz klonów jesionolistnych, które przewidziano do wycinki, pod topór poszły także inne gatunki.
Społecznicy już w zeszłym tygodniu zapowiadali złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury. Dziś stało się to faktem. Pod zawiadomieniem podpisały się lokalne organizacje społeczne – Zielony Toruń, Zielone Wrzosy, Zielone Kujawy i Społeczni Opiekunowie Drzew.
W treści zawiadomienia można wyczytać m.in., że doszło do likwidacji, a w praktyce zniszczenia, lasu łęgowego w obszarze chronionym Natura 2000. Wycięto łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Społecznicy zarzucają prezydentowi naruszenie art. 181 i 187 kodeksu karnego oraz art. 231. Chodzi więc o spowodowanie zniszczeń przyrodniczych na chronionym terenie, ale i przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków na szkodę interesu publicznego.
W piśmie skierowanym do prokuratury społecznicy zarzucają prezydentowi Zaleskiemu naruszenie także kilku zapisów ustawy o ochronie przyrody, m.in.:
poprzez nieprawidłowe uzgodnienie treści decyzji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy polegającą na zawarciu nieprawdziwych i niezgodnych ze stanem faktycznym danych (…), szczególnie pod kątem planowanych wycinek sporej ilości drzew związanych z budową przeprawy tymczasowej przez Wisłę na wysokości ul. Przybyszewskiego oraz planowanej rębni zupełnej łęgu na obszarze chronionym Natura 2000 „Dolina Dolnej Wisły”.
A także:
poprzez nieprawidłowe dokonanie oględzin pod kątem ochrony występujących na obszarze wnioskowanej wycinki gatunków flory i fauny chronionej.
Oraz:
poprzez zezwolenie na niszczenie roślin i grzybów oraz zabijanie zwierząt nieobjętych formami ochrony przyrody.
Chodzi o art. 83a, 83b, 83c i 125 wspomnianej ustawy.