Zdewastowali ruiny XV-wiecznego Zamku Dybowskiego w Toruniu
Ruiny XV-wiecznego Zamku Dybowskiego wybudowanego za czasów króla Władysława Jagiełły zostały zdewastowane. Miasto wypowie umowę obecnemu dzierżawcy ruin zamku i terenów przyległych.
O sprawie jako pierwszy poinformował Tomasz Więcławski, reporter PAP. 12 czerwca w niedzielę jeden z miejskich przewodników Ryszard Urbański odkrył zdewastowany Zamek Dybowski. Jego oczom ukazały się pomalowane mury zamku, bramy oraz inne elementy budowli.
– Byłem na tym zamku wiele razy, ale teraz skala tych dewastacji jest naprawdę ogromna – mówił Ryszard Urbański cytowany przez PAP. – Dostrzegłem część napisów z drugiego brzegu rzeki. Myślałem, że może już co tam robi nowy dzierżawca, że może to są jakieś tablice informacyjne. Poszedłem więc na drugą stronę rzeki przez most i sprawdziłem. Wtedy serce mi pękło. Przecież to jest skandal, w jakim stanie jest ten zabytek. Tak nie może być. Wygląda na to, że nikt nie jest w stanie tego upilnować, a wisząca na jednej z bram tabliczka o nadzorze jednej z firm ochroniarskich nie jest już raczej aktualna.
Malwina Jeżewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia na pytanie PAP o ten akt wandalizmu odpowiedziała, że zgłoszenie zostanie sprawdzone, a odpowiednie służby zawiadomione, które będą musiały spróbować ustalić sprawców dewastacji. Toruński magistrat przekazał Szymonowi Spandowskiemu z „Nowości” informację o nowym dzierżawcy ruin Zamku Dybowskiego i terenu przyległego. Umowę zawarto w czerwcu 2022 r. i miała ona obowiązywać do czerwca 2040 r. Wczoraj okazało się, że umowa zostanie wypowiedziana.
– W najbliższych dniach wypowiemy tę umowę – poinformowała PAP Malwina Jeżewska. – Dzierżawca nie wywiązywał się z zapisów. Wiemy już na pewno, że miejsce nie jest należycie zabezpieczone, a także nie są organizowane imprezy o charakterze kulturalno-historycznym, do których był zobowiązany. Wydział Gospodarki Nieruchomościami zajmuje się sprawą i wypowie umowę.
Rzecznik prasowa potwierdziła PAP, że dzierżawca nie przestrzega również innych ustaleń zawartych w umowie, a szczegółowe informacje będą udostępnione po konsultacji z działem prawnym. Zgodnie z dokumentem, dzierżawca ma obowiązek odpowiedniego zagospodarowania terenu Zamku Dybowskiego, zachowując jego historyczną wartość jako trwałą ruiny, z myślą o działalności kulturalno-gospodarczej, obejmującej rekreację i obsługę turystyczną. Obejmuje to uregulowanie nawierzchni dziedzińca, dróg dojazdowych, ciągów pieszych oraz stref rekreacyjnych.
Na terenie Zamku Dybowskiego można spodziewać się częstszych kontroli funkcjonariuszy toruńskiej policji. Taką informację przekazała PAP asp. Dominika Bocian, rzecznik prasowa KMP w Toruniu.