Dzień dwóch różnych skarpetek – nie tylko w „Dorotkowie”

Pierwszy dzień wiosny kojarzy się ze słońcem, wagarami i nowym początkiem. Ale 21 marca to jeszcze jedno ważne święto – Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa.

Pomysłodawcą tego święta był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Obchodzone na całym świecie ma zwrócić uwagę na problemy i wyzwania osób z trisomią chromosomu 21.

– To ważny dzień dla środowiska osób z Zespołem Downa. – mówi nam Katarzyna Minczykowska-Targowska, prezeska zarządu toruńskiej fundacji „Dorotkowo” działającej na rzecz osób z Zespołem Downa. – Mogą opowiedzieć z jakimi problemami się mierzą, jak wygląda ich życie w Polsce. Ten dzień ma dwa wymiary, jest dniem radości z powodu wielu wydarzeń, które są organizowane. Ale też przynosi refleksję, ile jeszcze jest do zrobienia.

Oznaką solidarności z osobami z ZD jest włożenie tego dnia dwóch różnych skarpetek, najlepiej w radosnych kolorach. Niedopasowane do siebie skarpetki symbolizują niedopasowanie społeczne i genetyczne chorujących na Zespół Downa, a ich radosny kolor oznacza tolerancję.

– Takie akcje są zdecydowanie potrzebne. – podkreśla Katarzyna Minczykowska-Targowska. – Uświadamiają społeczeństwu, że takie osoby są wśród nas, że mają swoje potrzeby, marzenia i tęsknoty. Zwraca uwagę także na to, że mierzą się z przeszkodami dnia codziennego. 21 marca jest ważny dla całego środowiska osób z Zespołem Downa i ich rodzin, ale także dla innych osób z niepełnosprawnością.

Każde działanie uświadamiające ma zanczenie. Toruńska fundacja „Dorotkowo” od lat organizuje różne akcje i wydarzenia związane z osobami z Zespołem Downa, także tego dnia. Od 2017 roku działa teatr „TAK czy NIE?”, który dzisiaj wystawiał spektakl „Klub cierpliwych”.

– Publiczność dopisała, a aktorzy są zadowoleni i szczęśliwi. – dzieli się wrażeniami prezeska „Dorotkowa”. – Uwielbiają przedstawiać to, co czują i o czym myślą. Spektakle bardzie często są przez nich pisane. Cieszymy się, że cieszą się zainteresowaniem. Na dzisiejszym przedstawieniu obecnych było 300 gości, a i tak zabrakło miejsc. Na pewno będziemy kontynuować działanie teatru.

Zespół Downa to wada genetyczna polegająca na pojawieniu się w organizmie dodatkoego chromosomu 21 pary. Zamiast standardowych dwóch kopii, jednej pochodzącej od matki, drugiej od ojca, w organizmie osoby chorej pojawia się trzecia kopia. Nadmiarowy chromosom to nadmiarowe geny kodujące różne białka w organizmie. Prowadzi to do mian tempa rozwoju osoby chorej. Zespół Downa jest najczęstszą przyczyną uwarunkowanego genetycznie niedorozwoju umysłowego w populacji ludzkiej.

Nasza redakcja również zaangażowała się w akcję dwóch różnych skarpetek. Zachęcamy i naszych czytelników do przyłączenia się do tego wydarzenia!