Na Bydgoskim Przedmieściu powstał mikrolas
660 drzew i krzewów nasadzono w sobotę u zbiegu ulic Lindego i Słowackiego, na skraju tzw. Zajęczych Gór. Wykorzystano japońską metodę Miyawaki.
To druga po Gdańsku realizacja nasadzeń w formie mikrolasu w tej części kraju. Wykorzystano 39 gatunków roślin. Są wśród nich m.in. lipy drobnolistne, dwa gatunki klonu, trzy gatunki jarząbu, topole, osiki, leszczyny, wiśnie, grusze, śliwy i jabłonie, jałowiec, berberys, żarnowiec, trzmieliny, róże, bez, porzeczka, agrest i wiele innych.
Znajdujemy się na terenie leśnym, więc kontynuacja nasadzeń jest tu jak najbardziej właściwa – mówił Marcin Urbański, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. – Jest to również teren przekształcony, w czasie, kiedy obok budowana była zajezdnia tramwajowa, został zniwelowany, a co za tym idzie – bardzo ubogi w substancje odżywcze, co wynika również z jego budowy geomorfologicznej.
Wykonawcą zadania jest firma Forest Maker, a jego koszt to 60 tys. zł. Zgodnie z zastosowaną tu metodą Miyawaki, rośliny zasadzono na odpowiednio przygotowanej glebie wzbogaconej wyłącznie naturalnymi i lokalnymi substancjami, bez użycia torfu, którego pozyskanie niszczy ekosystemy. Dodatkowo, dla jeszcze większej odporności i zdrowia mikrolasu, została tu zaszczepiona mieszanka grzybów mikoryzowych.
Metoda mikrolasów została opracowana przez wybitnego japońskiego botanika, Akirę Miyawakiego. Jest to technika sadzenia lasów wraz z tworzeniem siedliska leśnego na niewielkiej powierzchni terenu. Metoda ta czerpie z obserwacji naturalnych procesów, ekosystemów leśnych zbliżonych do naturalnych i pierwotnych – jest wynikiem ponad 50 lat jej wdrażania w różnych częściach świata. Metoda Miyawaki pozwala w szybkim czasie stworzyć wielopiętrową strukturę puszczy, której naturalne odrodzenie zajmuje kilkadziesiąt lat. Zapewnia 2-, 3-krotnie szybszy wzrost drzew oraz zwiększa bioróżnorodność.
O toruńskim mikrolesie mówiono w poniedziałkowym wydaniu Teleexpressu Extra (od 4:50 minuty).
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl
Jan Kowalski
12 listopada 2024 @ 15:34
Zajęcze Góry to polodowcowe wydmy śródlądowe, rzadkie. Sosna to naturalny dla takich piachów drzewostan. No ale u nas już kilkanaście lat temu zaczęto nasadzać drzewa liściaste, tu i na Rudelce. Jest to dowód pewnej ignorancji. Cóż jednak robić.