Postępowanie RDOŚ w sprawie wycinki na Kępie Bazarowej umorzone
Prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy postępowanie w sprawie wycinki na Kępie Bazarowej zostało umorzone. Wycinka drzew miała nie wpłynąć znacząco na obszar Natura 2000.
Postępowanie RDOŚ prowadziła od lutego. Decyzja o jego umorzeniu zapadła 13 czerwca. Dziś prezydent Michał Zaleski przekazał informacje w tej sprawie.
– Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w swojej decyzji stwierdził, iż postanawia umorzyć postępowanie w sprawie wydania decyzji nakładającej na podmiot korzystający ze środowiska obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych w związku z prawdopodobieństwem wystąpienia szkody w środowisku w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych na skutek wycinki drzew na działkach w okolicach „Starego Mostu” na Kępie Bazarowej – powiedział prezydent Torunia.
W trakcie postępowania odbyły się trzy wizje w terenie, w których uczestniczyli przedstawiciele RDOŚ oraz Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. Zgodnie z nimi, wycinka odbyła się na podstawie pozwalających na nią decyzji.
– W obrębie tych drzew i krzewów nie stwierdzono obecności rzeczywistych siedlisk gatunków objętych ochroną – mówił prezydent.
– Jednocześnie dostrzegając zaistniałe zmiany w środowisku powstałe w wyniku przeprowadzonej wycinki drzew krzewów w rejonie mostu im. J. Pilsudskiego w Toruniu, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ustalił z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu konieczność podjęcia poniższych działań, których celem będzie dążenie do odtworzenia powstałych strat środowiskowych – czytamy w decyzji RDOŚ.
Co to za działania? Na liście znalazły się montaż skrzynek dla ptaków i schronów dla nietoperzy, nowe nasadzenia drzew i regularne prace pielęgnacyjne, odtworzenie łąk, na których nasadzone zostaną krzewy oraz ustawienie tablic informacyjnych dotyczących m.in. gatunków ptaków i ich siedlisk chronionych obszarem Natura 2000.
– Tym samym stwierdzono, że na skutek wycinki drzew […] nie doszło do szkody w środowisku w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych […]. Natomiast działania innych Organów (tj. Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Prokuratury Rejonowej i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego), wykraczają poza ramy niniejszego postępowania – czytamy w dokumencie.
22 czerwca 2022 @ 20:39
Kolejny raz widzimy bezkarność donosicielów…już raz był takim antoni mężydło… I co… I nic… A ludzie cierpieli…