Rusza realizacja parków kieszonkowych. Miasto szuka wykonawcy

Gmina miasta Toruń ogłosiła zamówienie na realizację dwóch pierwszych parków kieszonkowych. Jeden z nich ma powstać u zbiegu ulic Narcyzowej i Zagonowej, a drugi przy ul. Rydygiera 4-6-8. Nowe tereny zielone mają stać się przestrzeniami do społecznej integracji. Wykonawca będzie miał, zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, 18 tygodni na realizację zadania.

Przypominamy, że zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla trzech parków kieszonkowych ogłoszono już w zeszłym roku. Mają one powstać u zbiegu ulic Narcyzowej i Zagonowej, przy ul. Rydygiera 4-6-8 oraz przy ul. Szuwarów/Tataraków. Lokalizacje zostały wybrane zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, przedstawionymi w trakcie konsultacji społecznych. Miasto właśnie rozpoczęło poszukiwania wykonawcy do realizacji dwóch pierwszych zadań. Parki mają stać się miejscem integracji społecznej na wzór tzw. ogrodów społecznych.

Prace nad parkiem przy Narcyzowej/Zagonowej rozpoczną się od usunięcia drzew, wskazanych w inwentaryzacji – będzie ich 3. Wykonane zostaną alejki parkowe i chodniki, pojawią się fontanny i oświetlenie. Wykonawca zadba o nasadzenia drzew (łącznie pojawi się 9 nowych), krzewów, traw ozdobnych, bylin i pnączy oraz o założenie łąki kwietnej o powierzchni 77 mkw. Pojawi się zegar kwiatowy i alpinarium, czyli ogród skalny, o powierzchni 150 mkw. Nie zabraknie karmników dla ptaków i domków dla owadów, pojawią się także dwie bujane ławki.

Park kieszonkowy przy Rydygiera także zostanie zagospodarowany nasadzeniami drzew (pojawi się ich 26), krzewów, żywopłotu, traw ozdobnych, bylin, roślin okrywowych i cebulowych oraz pnączy. Pojawią się w nim alejki, wykonane z kilku rodzajów nawierzchni – mineralno-gruntowych, z betonowej kostki brukowej, z płyt betonowych oraz z kostki kamiennej. Projekt zakłada także stworzenie infrastruktury wodnej, a dokładnie dwóch oczek wodnych. Pojawią się 3 leżaki betonowe i 6 betonowych ławek, a także karmnik dla ptaków. W drugim etapie planowane jest także stworzenie szachów terenowych oraz dosadzenie 17 sztuk drzew liściastych i kilkuset sztuk krzewów.

Po podpisaniu umowy wykonawca zarówno przy Narcyzowej/Zagonowej, jak i Rydygiera, będzie miał 18 tygodni na zrealizowanie zadania.