Toruń doczekał się Zielonej Konstytucji. Czym jest?
Od środy w Toruniu obowiązuje Zielona Konstytucja. Taką nazwę nosi zarządzenie prezydenta miasta dotyczące zasad ochrony zieleni w trakcie powstawania inwestycji.
Są to zasady skierowane do wykonawców inwestycji prowadzonych na terenach miejskich. Zgodnie z tymi zapisami dbałość o drzewa i krzewy, jak i ich warunki siedliskowe ma być wykazana już na etapie planowania inwestycji. Wówczas też należy planować wdrażanie działań związanych ze zwiększeniem małej retencji.
Wśród zasad zawartych w Zielonej Konstytucji są zapisy mówiące m.in. o:
- wykonaniu inwentaryzacji przyrodniczej (dendrologicznej) przed przystąpieniem do opracowań rozwiązań projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem drzew cennych, a także np. wyznaczeniem strefy ochronnej drzew i krzewów, zaplanowaniem lokalizacji składowania materiałów budowlanych czy odpadów, postoju maszyn itp.;
- stworzeniu dokumentacji zawierającej rozwiązania projektowe minimalizujące kolizje z drzewami i krzewami;
- konieczności powołania inspektora nadzoru terenów zieleni w ramach nadzoru inwestorskiego;
- zobowiązaniu się wykonawcy do przestrzegania zasad ochrony drzew i krzewów, a także do odtworzenia zieleni w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia;
- stworzeniu protokołu przekazania terenu, tak przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu;
- właściwym zabezpieczeniu drzew i krzewów przed rozpoczęciem prac, a ich zakończeniu – uporządkowaniu terenu pokrytego zielenią w sposób dla niej bezpieczny.
Inspektorzy nadzoru terenów zielonych będą zobowiązani do weryfikowania dokumentacji projektowej w zakresie ochrony zieleni, sprawdzania przebiegu prac pod kątem ochrony drzew i krzewów, a także formułowania zaleceń wynikających z prowadzonych prac.
Jeśli chcesz dowiedzieć się co dzieje się w okolicach Torunia, odwiedź nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl