Część Wrzosowiska zespołem przyrodniczo-krajobrazowym? Będzie ekspertyza
Miasto wyłoniło wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu. To część Wrzosowiska, o zachowanie którego od kilku lat walczą Zielone Wrzosy. Ekspertyza będzie wykonywana przez cały okres wegetacyjny – do 30 listopada 2023 r.
Ekspertyzę dla Wrzosowiska przygotuje firma Piotr Kwiatkowski Usługi Ochrony Środowiska KORONGO. Zakres inwentaryzacji ma objąć szczegółową analizę zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Chodzi m.in. o analizę roślinności wraz ze wskazaniem gatunków chronionych, identyfikację chronionych gatunków fauny, waloryzację krajobrazową wraz z identyfikacją zagrożeń, a także rozpoznanie zasobów kultury. Ekspertyzę uzupełnią szczegółowe wykazy zidentyfikowanych roślin i zwierząt oraz obiektów kulturowych, ocena przyrodnicza i ocena zagrożeń oraz dokumentacja kartograficzna i fotograficzna. Na koniec, wykonawca ekspertyzy przedstawi „Uzasadnienie merytoryczne do wskazania szczególnych celów ochrony wraz z określeniem przebiegu granicy, ustalenia dotyczące ochrony czynnej i wskazanie zakazów właściwych dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego”.
Zamiar zabudowania Wrzosowiska bez zmian
Miasto nie rezygnuje jednak ze swoich planów zabudowania części Wrzosowiska. Zielone Wrzosy precyzują, że Wrzosowisko to las i łąki.
– Ekspertyzę zlecono tylko dla lasu, wbrew obietnicom radnych, a łąki miasto w dalszym ciągu planuje sprzedać. Chronione gatunki roślin są na łąkach – podkreślają Zielone Wrzosy.
Czas na wykonanie ekspertyzy to koniec listopada 2023 r. Zielone Wrzosy zapewniają, że broni nie składają i to nie koniec walki o Wrzosowisko.