Zielone ściany z mchu. Jak zaprojektować i czy warto?
Zielona ściana z mchu to nowoczesna dekoracja, która powstaje ze stabilizowanego mchu, który oczywiście umocowany jest odpowiednio do przygotowanej, płaskiej powierzchni panelu. Gotowe elementy z materiałem roślinnym można zamontować bezpośrednio do ściany lub przygotować w formie obrazu.
Wybór takiego rodzaju dekoracji zapewnia towarzystwo pięknej, trwałej zieleni, nie wymagając w zamian praktycznie żadnej opieki. Rozplanowanie ściany z mchu jest podstawowym i kluczowym elementem, stanowiącym o dobrej kondycji dekoracji na lata.
Jak należy zacząć planować ścianę z mchu w domu? Gdzie najlepiej będzie się sprawdzać taki rodzaj dekoracji? Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy stosować, aby cieszyła oczy jak najdłużej? Odpowiedzi na wszystkie wątpliwości znajdziecie w naszym artykule.
Najczęstszym pytaniem, jakie pada ze strony klientów bywa:
Czy ten mech jest prawdziwy?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ mech używany do tworzenia dekoracji w domach, fakt jest hodowany. Wyselekcjonowane okazy są zbierane a następnie stabilizowane w roztworach na bazie gliceryny. Proces stabilizacji powoduje, że żywa roślina jest niejako zatrzymana w czasie. Mech zachowuje swoje właściwości, kształt, fakturę, kolor, jednak nie rośnie ani nie obumiera. Zatem mech, jaki jest używany do kompozycji jest żywą rośliną zatrzymaną na pewnym etapie swojego rozwoju.
Tak wyhodowany i ustabilizowany mech daje wiele możliwości kompozycyjnych.
Ściany, obrazy, elementy dekoracyjne praktycznie we wszystkich kształtach są możliwe do wykonania, poprzez wykorzystanie odpowiedniej metody do umieszczenia mchu na odpowiednich panelach. Planując tego typu dekorację ważne,żebyśmy brali pod uwagę jej wieloletnią obecność oraz, żeby planowane miejsce dla niej stało się już tym docelowym. Każde przenoszenie kompozycji z mchu powoduje jej osypanie się z panelu. Rzeczą, której elementy z mchu nie znoszą jest klimatyzacja. Umieszczanie takich kompozycji w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągu klimatyzacyjnego spowoduje jego szybkie wyschnięcie i niestety trwałe uszkodzenie.
O kompozycji z mchu mówi się, że jest bezobsługowa. Niestety nie do końca. Aby zachować wygląd mchu, jaki został uzyskany przez stabilizację należy zapewnić odpowiednią wilgotność. Najprostszym sposobem jest zraszanie wodą raz w miesiącu. A w jaki sposób ocenić, czy dodatkowe zraszanie jest konieczne? Mówi o tym wygląd mchu. Potrzebujący zroszenia mech jest szorstki. Dobrze utrzymany jest miękki i puszysty.
Jakie są korzyści z posiadania kompozycji z mchu?
Pobierają wilgoć z powietrza, a jeżeli jest jej mało, jedyną pielęgnacją powinno być zraszanie raz w miesiącu całej kompozycji.
Ściany z mchu są długowieczne, jeżeli zapewni się im warunki pokojowe, optymalną wilgotność i nie będzie się im „przeszkadzać” poprzez nadmierne przenoszenie czy obruszanie.
Mech w pomieszczeniu w postaci wertykalnej dekoracji jest wyjątkową ozdobą wnętrza. Wiele możliwości kształtów czy gama kolorystyczna pozwalają na wiele rozwiązań dekoratorskich wprowadzających zieleń do pomieszczenia.
Wertykalne ogrody z mchu są aranżowane na wymiar, przez co idealnie wypełniają wolną przestrzeń. Z kolei samo zamontowanie paneli w pionie pozwala obejść się bez strat powierzchni użytkowej. Osoby przebywające w danym wnętrzu mogą cieszyć się towarzystwem zieleni pod przez cały rok nawet mimo niewielkiego metrażu.
Sławek Dąbrowski
7 października 2020 @ 09:11
Wszystko fajnie, ale mchu pod żadnym pozorem nie należy niczym zraszać a już na pewno nie wodą. Od 6 lat tworzę zielone ściany i pierwsza rzecz na którą uczulam swoich klientów to to aby nie pryskali niczym mchu. Wystarczy zachować odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Około 40%.