Zmarł o. Władysław Wołoszyn, honorowy obywatel Torunia
Wczoraj nad ranem w wieku 92 lat zmarł ojciec Władysław Wołoszyn, jezuita, wieloletni duszpasterz akademicki w Toruniu, współpracownik NSZZ „Solidarność”.
Zakonnik zmarł dokładnie w 18-stą rocznicę nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Wniosek taki złożył Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Najwyższa miejska godność przyznana mu została za stworzenie w Toruniu ośrodka niezależnej myśli i kultury, jakim stało się pod jego kierunkiem w latach 1963-1988 Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Ducha.
Na zaproszenie o. Wołoszyna bywali tam m.in.: Karol Wojtyła, Jerzy Turowicz, Józef Tischner, Władysław Hasior, Michał Heller, Stefan Kisielewski czy Jan Twardowski. Prelekcje wygłaszali także profesorowie z toruńskiego uniwersytetu: Stanisław Salmonowicz, Marian Kallas, Konrad Górski, Karol Górski i Janusz Małłek. W wielu polskich kręgach intelektualnych słowo „Toruń” kojarzono wówczas z nazwiskiem ojca. Tysiące torunian słuchały w tamtych latach homilii głoszonych przez ojca, czerpiąc z nich, oprócz wartości religijnych, tak potrzebne wsparcie duchowe i zrozumienie procesów społeczno-politycznych zachodzących w kraju.
Działalność ojca Wołoszyna odegrała dużą rolę w kształtowaniu atmosfery Torunia tamtych lat. Jego olbrzymi autorytet spowodował, że stał się niekwestionowanym przywódcą duchowym kilku generacji torunian.
Ojciec Władysław Wołoszyn urodził się 22 maja 1929 w Hucie Lubyckiej, w latach 1940–1946 przebywał z rodziną na zesłaniu na Syberii. W 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1959. W 1963 r. został duszpasterzem akademickim w Toruniu. W latach 80. współpracował z uniwersytecką i regionalną „Solidarnością”, udzielał też pomocy strajkującym studentom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1984 roku, po śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, był jednym z współinicjatorów powstania Komitetu Budowy Pomnika Upamiętniającego Uprowadzenie Księdza Jerzego Popiełuszki W 1988 został przeniesiony do Poznania, gdzie m.in. działał w Radzie Kultury Niezależnej oraz współtworzył Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej oraz Galerię U Jezuitów. Zajmował się też prowadzeniem paneli dyskusyjnych dotyczących zagadnień współczesnej polityki, nauki, sztuki, filozofii i teologii. Od 2009 r. przebywał w Bydgoszczy, a od lutego 2018 r. we wspólnocie jezuitów w Gdyni.