W Miejskiej Pasiece Pokazowej zbliża się miodobranie

Pomyślnie przebiegło zimowanie pszczół w pasiece pokazowej na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Pasieka powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jej celem jest edukacja dotycząca roli owadów zapylających w środowisku. Miasto jest przyjaznym obszarem dla pszczół ze względu na swoją bioróżnorodność. W dodatku jest też wolne od szkodliwych dla pszczół pestycydów charakterystycznych dziś dla obszarów wiejskich.

Pszczoły w ulach przetrwały zimę w dobrej kondycji.

Sprzyjała temu spokojna okolica i pogoda, która charakteryzowała się stałą temperaturą niepodnoszącą się drastycznie powyżej zera. To właśnie nagłe ocieplenia zimą są groźniejsze dla pszczół niż mrozy – wyjaśnia Maciej Żuchowski z Miejskiej Pasieki Pokazowej. – Niestety przedłużająca się chłodna wiosna nie rozpieszcza pszczół. Okresy ciepła przeplatają dość długie dni z chłodnymi wiatrami, co utrudnia loty pszczołom i pracę pszczelarzowi. Czy uda się wiosenne miodobranie, czas pokaże.

W razie dobrej pogody, już w drugim tygodniu maja odbędą się spotkania, na których będzie można porozmawiać o pszczołach. Szczegóły można ustalić z Maciejem Żuchowskim, pisząc na adres pasiekanadstruga@gmail.com lub kontaktując się telefonicznie: 500-157-930.