Nagrodzono toruńskich Ośmiu Wspaniałych
Wczoraj odbył się finał 27. Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. To najpopularniejszy w Polsce i bardzo ceniony konkurs dla dzieci i nastolatków.
Laureaci pojawili się w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze. Grono to zostało wyłonione przez powołane i bezstronne jury, które 5 marca przeprowadziło eliminacje lokalne konkursu. Zgodnie z jego werdyktem tytuł laureata konkursu nadano sześciorgu laureatkom i laureatom konkursu – zostali nimi:
- Oliwia Folborska – uczennica IV klasy I LO w Toruniu,
- Jan Kwiatkowski – uczeń III klasy I LO w Toruniu,
- Wiktoria Molska – uczennica IV klasy V LO w Toruniu,
- Dagmara Dybowska – uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
- Martyna Polak – uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
- Magdalena Kozłowska – uczennica II klasy fotograficznej Technikum TEB Edukacja w Toruniu
oraz Szkolnemu Klubowi Mediacji (to 15-osobowa grupa uczniowska z klas I-III z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu).
Przyznano także cztery wyróżnienia – dwa w kategorii „Ósemeczka Juniow”: Hanna Łęgowska – uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu i Apolonia Burniewicz – uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu. Wyróżnienia otrzymali również Aleksy Świtała – uczeń I klasy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Jakub Hałajdziak – uczeń II klasy Zespołu Szkol Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.
Doceniono takie postawy jak wspieranie Szlachetnej Paczki, działań Caritasu, zbiórki nakrętek, koleżeńskie korepetycje dla przyjaciół, prowadzenie klubu ekologicznego, sadzenie drzew w Toruniu, dostarczanie żywności potrzebującym, zbiórka dla Hospicjum „Nadzieja”, pomoc dla dzieci z Ukrainy, wolontariat w Fundacji „Arkadia” i praca z osobami niepełnosprawnymi, uczestnictwo w Młodzieżowej Radzie Miasta.
Jestem dumny z toruńskiej młodzieży, z toruńskich dzieci, z toruńskich rodzin za to, że potrafiliśmy stanąć na Tak w sytuacji okrucieństwa wojny w sąsiednim kraju, kiedy do nas trafiły uchodźczynie i uchodźcy, my zrobiliśmy wszystko, żeby im pomóc – powiedział prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Kiedy widzimy okrucieństwa innych wojen również wołajmy: „Niech będzie pokój, niech wojna się skończy, niech świat będzie na Tak”. Wiem, że w toruńskich szkołach takiego myślenia o świecie się naucza, że toruński styl myślenia pozytywnego ma swoje odległe korzenie w historii naszego miasta. Miasta, które zawsze szczyciło się misjami pokojowymi, tolerancją dla różnych grup społecznych, wyznaniowych mieszkających w naszym mieście.
Konkurs organizowany jest w 85 miastach z całej Polski, znany jest także w każdej toruńskiej szkole. Każde miasto wybiera grupę swojej wspaniałej młodzieży, a następnie przedstawia ją całej Polsce. Toruńskie laureatki i laureaci otrzymali upominki – przenośne dyski zewnętrzne, Szkolny Klub Mediacji otrzymał dofinansowanie do „Warsztatów rozwojowo-integracyjno-superwizyjnych dla mediatorów rówieśniczych”, które odbędą się w listopadzie 2024 r. w Osadzie Leśnej „Barbarka”, z kolei wyróżnieni dostali smartwatche.
Ponadto tradycyjnie tegorocznych toruńskich laureatów konkursu czeka wyjazd do Warszawy na ogólnopolski finał konkursu. Miasto zapewni wyjazd grupie toruńskich laureatów na warszawski finał, w którym Toruń będzie reprezentowany na przesłuchaniach ogólnopolskich przez Oliwię Folborską – uczennicę klasy IV z I LO.