Wybierz z głową. Te kierunki są najpopularniejsze w CED Toruń
Centrum Edukacji Dorosłych w Toruniu od 25 lat kształci na kierunkach, odpowiadających aktualnym trendom rynku pracy. Kierunki policealne, cieszące się największym zainteresowaniem, to opiekun medyczny oraz technik masażysta. Co oferuje każdy z nich?
OPIEKUN MEDYCZNY
To kierunek trwający 1,5 roku, czyli 3 semestry. Opiekun medyczny to osoba, która w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe. Świadczy usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze, asystuje personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów, współpracuje z pielęgniarkami i lekarzami, samodzielnie dobiera procedury terapeutyczne, wykonuje czynności z zakresu pobierania krwi i gimnastyki osiowo-symetrycznej. Może także asystować pielęgniarce oraz samodzielnie udzielać wybrane świadczenia zdrowotne w zakresie opieki nad pacjentem leczonym hemodializą, dializą otrzewnową i technikami pokrewnymi. Zajęcia dla przyszłych opiekunów medycznych obejmują nie tylko przedmioty kierunkowe, ale także język niemiecki i język migowy, które poszerzają możliwości kontaktu z pacjentami niesłyszącymi oraz dają możliwość podjęcia pracy za granicą. Opiekun medyczny może uzyskać zatrudnienie w m.in. na oddziałach szpitalnych, w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, sanatoriach, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, środowiskowych domach pomocy czy fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zyskuje także możliwość świadczenia indywidualnej opieki w domu pacjenta. Co istotne, minimalna pensja opiekuna medycznego, pracującego w podmiotach leczniczych, to 4,7 tys. zł brutto.
TECHNIK MASAŻYSTA
To kierunek, na którym nauka trwa 2 lata, czyli 4 semestry. Technik masażysta, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, przynosi ukojenie zmęczonym i obolałym plecom, a także pomaga zwalczyć negatywne skutki stresu oraz wrócić do pełni sprawności po kontuzji lub wypadku. Słuchacze tego kierunku nauczą się masażu klasycznego, drenażu limfatycznego, masażu segmentarnego, masażu kosmetycznego, masażu sportowego, masażu izometrycznego, masażu niemowlęcego metodą Shantala. Będą wiedzieć, jak stosować różne techniki i metody masażu w zależności od zaleceń lekarza, typu schorzenia, stanu pacjenta i możliwości technicznych. Nauczą się obserwować i oceniać reakcje pacjenta na stosowane zabiegi, obsługiwać sprzęt i aparaturę medyczną stosowane podczas masażu, prowadzić ćwiczenia ogólnorozwojowe i gimnastykę korekcyjną. Zakres wiedzy poszerzą także o wybrane zagadnienia anatomii i fizjologii, zdrowia publicznego, fizjoterapii, podstaw psychologii, teorii masażu, pracowni masażu, podstaw prawa i ekonomiki oraz podstaw przedsiębiorczości. Technik masażysta może pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, m.in. w szpitalach, klinikach, zakładach rehabilitacyjnych, uzdrowiskach, ośrodkach pomocy społecznej, przychodniach, zakładach opiekuńczo-leczniczych. Kluby sportowe, gabinety odnowy biologicznej czy gabinety kosmetyczne również zatrudniają masażystów. Wielu absolwentów kierunku technik masażysta otwiera własny gabinet masażu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://ced.edu.pl/torun/