Więcej osób załapie się na mieszkanie od miasta. Prezydent chce podwyższyć progi dochodowe

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay.com

Na najbliższej, czwartkowej sesji radni zajmą się nowymi zasadami najmu lokali socjalnych i komunalnych. Chodzi m.in. o zwiększenie progu dochodowego, który upoważnia do ubiegania się o mieszkanie socjalne lub komunalne.

Z propozycją zmiany zasad najmu miejskich lokali wyszedł prezydent Torunia Michał Zaleski. Dlaczego? Do tej pory próg dochodowy na osobę wynosił 675 zł. Wskaźnik był uzależniony od najniższej emerytury krajowej i najniższej krajowej z… 2009 r. Nowelizacja przepisów ma zostać dostosowana do obecnych wartości tych wskaźników.

– Proponuję radzie miasta, żeby wzrósł próg dochodowy, który upoważnia do ubiegania się o lokal mieszkalny – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Teraz będzie to kwota ponad tysiąca złotych. Próg dochodowy wzrośnie o około trzydzieści procent.

W przypadku mieszkań komunalnych najemcą będzie mogła zostać osoba, której średni miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza: 150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 120 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym w skład, którego wchodzi niepełnosprawny.

Te wskaźniki są niższe w przypadku lokali socjalnych i wynoszą: 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, 75 proc, najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym lub 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym w skład, którego wchodzi niepełnosprawny.

Najniższa emerytura wynosi teraz 1029 zł. – Należy się spodziewać, że więcej osób złoży wnioski o przydział mieszkań, zarówno lokali socjalnych jak i mieszkań komunalnych – mówi Zaleski.

W latach 2017 i 2018 r. do miasta trafiało po ok. 230 wniosków. Mniej niż w 2016 r. – wówczas było ich ok. 270. Jeśli radni dadzą zielone światło dla tych zmian, nowe zasady najmu wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *