Większość mieszkańców Torunia nie złożyła jeszcze deklaracji o źródłach ogrzewania. Gdzie i jak można to zrobić?

Box2 Wiadomości
komin na dachu
fot. Łukasz Piecyk

Na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków zostało już niewiele czasu. Taka deklaracja jest obowiązkiem wszystkich właścicieli i zarządców budynków. W Toruniu wciąż jednak wielu z nich tego nie zrobiło. Co więcej – jesteśmy pod tym względem najgorsi w województwie. Przypominamy, gdzie i w jaki sposób można złożyć tzw. deklarację CEEB.

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to baza danych, w której znajdują się kompleksowe informacje na temat źródeł ogrzewania budynków. Jej celem jest walka ze smogiem i ogólna poprawa jakości powietrza. Złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania jest obowiązkowe i dotyczy właścicieli i zarządców budynków, w których źródła ciepła się znajdują. Zebrane w ten sposób dane mogą przyczynić się do opracowania skutecznej taktyki w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Toruń jak na razie w rankingu wypada bardzo słabo. Wiele osób wciąż jeszcze nie złożyło deklaracji o źródłach ogrzewania. Według danych na 6 maja, Toruń jest na samym dnie rankingu, jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie. Poziom wypełnienia bazy CEEB wynosi jedynie 20 proc. Jeszcze do niedawna Toruń był jedyną ze 144 gmin w całym regionie, która jako jedyna nie przekroczyła 20 proc.

Ranking gmin powstał w oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy. O zajmowanej przez gminę pozycji decyduje liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w CEEB.

Jak złożyć deklarację w CEEB? Są dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypełnienie papierowego formularza i dostarczenie go do danego urzędu osobiście lub pocztą. Druk formularza i wzory wypełnienia dostępne są na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Drugim sposobem jest złożenie deklaracji przez internet. Można to zrobić na stronie www.zone.gunb.gov.pl za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.

Czasu na złożenie deklaracji jest coraz mniej. Dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca ubiegłego roku termin złożenia deklaracji upływa 30 czerwca. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca 2021 r. na złożenie deklaracji ma się tylko 14 dni. Warto się więc pospieszyć, bo za niezłożenie jej w terminie grożą wysokie kary.

1 thought on “Większość mieszkańców Torunia nie złożyła jeszcze deklaracji o źródłach ogrzewania. Gdzie i jak można to zrobić?

 1. No ale jakie deklaracje?
  No kowalskiego, czy banaszaka, możecie pytać o energetykę- a jak tępe były, tak tępe pozostaną.
  Te dwa, czy dwie:
  kowalski i banaszak są nam dopisywane do rachunków, jako koszta stałe.
  P.S.
  Skoro takie nygusy jak:
  Agatka Szczęśniak, czy wybitna intelektualistka Kasia Katrinka, podejmują rywalizację z Papieżem- to dziwię się.
  Skoro ona- katarzyna kasia, tak ma dziwaczne zachowania…
  można zrozumieć
  rekompensacyjne, wyrównawcze, symetryzujące zachowania mężczyzn…
  zmianę orientacji seksualnej.
  Cóż.

  l

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.